W ostatnich tygodniach bardzo głośno jest o wszelkiego rodzaju rozgrywkach sportowych. Wszystko przez odbywające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wydarzenia sportowe zapewniają wiele emocji i rozrywki, ale niestety coraz częściej aktywność na publicznych obiektach sportowych wiąże się z dużą uciążliwością dla mieszkańców pobliskich posesji. Jak duża jest skala tego problemu i czy można mu jakoś zaradzić?
“Sport to zdrowie”? Jak się okazuje, nie zawsze jest to prawda. Z biegiem lat w Polsce pojawia się coraz więcej procesów sądowych dotyczących hałasu pochodzącego z boisk. Mieszkańcy, których posesje znajdują się w małej odległości od obiektów sportowych, narzekają na uciążliwe dźwięki i składają postępowania administracyjne lub sądowe.
Na czym polega problem?
Po całym dniu pracy przychodzimy do domu, aby odpocząć i zyskać energię na kolejny dzień. Ciężko to jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu lub domu ciągle towarzyszy nam muzyka puszczana z przenośnych głośników młodych sportowców, dźwięk odbijanej lub kopanej piłki, która może schodzić nawet w okolice 100 Hz, a także światła boiskowych halogenów, które oślepiają prywatne posesje. Niestety w Polsce popularną praktyką jest wrzucanie boisk w zwartą zabudowę np. w odległości zaledwie 5 metrów od budynków. Problemem jest również zmiana funkcji dotychczasowych obiektów działających w ramach lekcji wf-u, na obiekty obciążone kilkanaście godzin dziennie łącznie z sobotami i niedzielami, a więc dokładnie wtedy, kiedy domownicy chcieliby odpocząć we własnych czterech ścianach.
Jak wyjaśnia za pośrednictwem swojego bloga Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” zajmujące się propagowaniem wiedzy na temat akustyki budynków, hałas wpływa nie tylko na spadek komfortu i zdrowie mieszkańców, ale także na wartość takich nieruchomości. O skali problemu, może świadczyć fakt, iż Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej hałasu. Już teraz sprawy dotyczące oddziaływania hałasu na posesje mieszkalne toczą się w zasadzie w całym kraju, a patrząc na wzrost poziomu świadomości obywatelskiej i prawnej ludzi, można spodziewać się, że będzie ich coraz więcej. Co zatem można zrobić, aby zapobiec udręce lokatorów i kolejnym sprawom sądowym?
Jaki można poprawić sytuację?
W wielu przypadkach decyzja o powstaniu obiektu sportowego w Polsce nie podlega żadnemu procesowi analizy oddziaływania akustycznego. W wyniku braku konsultacji z ekspertami z tej dziedziny, budowane boiska są nieprzemyślane pod względem projektowo-lokalizacyjnym. Działaniem, które byłoby w stanie zapobiec takim praktykom, jest wprowadzenie certyfikatu oddziaływania akustycznego. Wtedy każdy, kto chciałby wybudować boisko, dyskotekę, czy inny obiekt, musiałby spełnić takie warunki, które zapewniłyby mieszkańcom niezakłócone użytkowanie swojej własności, a użytkownikom tych miejsc komfortowe korzystanie z zaprojektowanego obiektu.
Obiekty sportowe, choć ważne z wielu powodów, potrafią też wyrządzić dużą szkodę. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości hałasu oraz istotności odpowiedniej akustyki – w szkole, pracy czy w domu. To właśnie w tych miejscach ludzie przebywają przez większą część dnia. Warto zatem zadbać, aby czas w nich spędzony nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie.
Leave a Reply