Biopsja tarczycy. Jak wygląda badanie?

biopsja

biopsja

Biopsja tarczycy jest bardzo ważnym i często niezbędnym badaniem inwazyjnym. Umożliwia diagnozowanie oraz określenie charakteru guzka tarczycy. Jej wykonanie polega na pobraniu właściwego materiału do badań laboratoryjnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, przeczytaj poniższy artykuł. Przedstawiamy w nim wiele przydatnych informacji dotyczących tego badania. Sprawdź, kiedy warto wykonać biopsję tarczycy.

Istnieje wiele wskazań do wykonania biopsji tarczycy. Jednym z nich jest podejrzenie obecności guzka w tarczycy. Poza tym przeprowadza się ją po zaobserwowaniu powiększenia tarczycy, któremu towarzyszy ból, a także w momencie zauważenia różnych zmian o sporej średnicy. Badanie wiąże się z wykonaniem wielu innych procedur diagnostycznych. Pracownik kliniki medycyny estetycznej Sublimed tłumaczy: Dostępne są biopsja cienkoigłowa oraz gruboigłowa. Te dwie metody badania umożliwiają pobranie odpowiedniego wycinka zmienionej tkanki, który jest poddawany dalszemu sprawdzaniu. Pobiera się go za pomocą specjalnej igły. Dzięki temu można zdiagnozować wszelkie zmiany nowotworowe, a także zapalne, niezależnie od ich charakteru.

Przebieg biopsji tarczycy

Wykonanie biopsji tarczycy jest szybkie, nie trzeba się do tego przygotowywać w żaden specjalny sposób. Jedynie trzeba wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, zalecone przez lekarza. Ich wyniki mają potwierdzić konieczność przeprowadzenia biopsji. Przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie wszystkich ozdób z szyi, a także włosów. Następnie musi położyć się we wskazanym miejscu. Skóra, która ma zostać nacięta, jest dezynfekowana. Podczas pobierania wycinka nie można się ruszać, mówić, ani nawet przełykać śliny. Na szczęście nie trwa to długo.

Biopsję tarczycy wykonuje się pod kontrolą USG. Badanie przeprowadza się bardzo sprawnie, więc pacjent nawet nie zdąży odczuć dużego dyskomfortu. Może poczuć jedynie delikatne ukłucie, ale ogólnie biopsja tarczycy jest uznawana za bezbolesną. Po jej wykonaniu zalecane jest lekkie uciskanie miejsca wkłucia za pomocą gazika przez kilkanaście minut. Później można powrócić do wszystkich aktywności codziennych. Niewymagana jest rekonwalescencja po wykonaniu biopsji tarczycy. Po otrzymaniu wyników lekarz zdecyduje, co należy zrobić dalej.