Bluzy męskie bez tajemnic – skąd się wzięły, jakie są rodzaje i kto może je nosić?

bluza meska

bluza meska

Obecnie nie potrafimy wyobrazić sobie męskiej garderoby bez bluzy. Jednak nie zawsze tak było! Kiedy w modzie pojawiły się bluzy i jakie są ich rodzaje? Czy są przeznaczone do noszenia jedynie przez młodzież? Odpowiadamy!

Historia bluz męskich

Historia bluz sięga początku XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zostały wyprodukowane w USA. Były to męskie elementy odzieży roboczej – służyły jako dodatkowa warstwa odzieży osobom, które pracowały w zimnych miejscach, na farmach lub na morzu. Kolejnym rozwojem mody w historii bluz było pojawienie się odzieży sportowej, która zaczęła być produkowana pod koniec lat 30. XX wieku. Natomiast w latach 50. marki produkujące odzież dla młodzieży zaczęły oferować własne kolekcje bluz.

Jakie rodzaje bluz męskich wyróżniamy?

Dziś bluzy są częścią garderoby niemal każdego mężczyzny. Nie są przeznaczone tylko do uprawiania sportu i pracy – są elementem swobodnego, codziennego ubioru. Bluzy męskie dostępne są w wielu rodzajach tkanin, z kapturem lub bez oraz w różnych kolorach.

  • Bluzy z kapturem – klasyczny element męskiej odzieży casualowej. Świetnie nadają się do utrzymania ciepłoty ciała w sezonie jesiennym i zimowym.
  • Bluzy polarowe są odmianą klasycznej bluzy z kapturem. Są grubsze, bardziej miękkie i cieplejsze niż inne rodzaje bluz.
  • Bluzy sportowe są często wykonane z materiałów syntetycznych, które są łatwe do prania i suszenia. Są one zwykle wykonane w ciemnych kolorach i nadają się do różnych sportów, w tym siatkówki, koszykówki i innych.

Stylizacja tego elementu garderoby nie jest trudna, ale są pewne kwestie, które należy mieć na uwadze. Więcej na temat tego, co ubierać do np. bordowych bluz męskich znajdziesz tutaj: https://wspolnota.org.pl/news/czy-material-ma-znaczenie-w-przypadku-meskich-bluz-sprawdzamy.

Bluzy męskie – nie tylko dla młodzieży

Bluzy to doskonały wybór dla każdego wieku. Nadają się zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, a co najważniejsze są niesamowicie wygodne. Można je założyć na niemal każdą okazję, niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer, na siłownię, czy podróżujemy samolotem. Ponadto obecna moda w takim stopniu zaciera granice, że trudno już nawet określić, czym się różni bluza damska od męskiej!

Dodatkowo świetnie nadają się do noszenia w domu w zimnych porach roku! Możesz je ubierać w górę i w dół, w zależności od swojego wyglądu i okazji, na którą potrzebujesz. Na przykład, możesz nosić młodzieżową bluzę męską z kapturem z dżinsami lub z parą szortów, w zależności od klimatu, i parą trampek lub trampek.