Budujemy dom jednorodzinny — na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji?

Budowa domu prywatnego to skomplikowany i wieloetapowy proces. Jednak im lepiej zaplanujemy taką inwestycję, tym mniej przykrych niespodzianek nas spotka w trakcie jej realizacji. Przed jej rozpoczęciem musimy m.in. wybrać, w jakim systemie będą wykonywane prace, znaleźć kierownika budowy, a także zapewnić bezpieczeństwo posesji, montując bramę wjazdową, która powinna korespondować z estetyką później osadzanej bramy garażowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy? Podpowiadamy.

Brama garażowa i wjazdowa a bezpieczeństwo posesji

Przed rozpoczęciem inwestycji warto zamontować ogrodzenie, a także bramę wjazdową. Zapewni to bezpieczeństwo nie tylko osób przebywających na tym terenie, ale również materiałów, które w początkowych etapach często nie są schowane na przykład do garażu. Z tego powodu należy zadbać o to, aby żadna niepożądana osoba nie mogła wtargnąć na nasz teren i ukraść drogich materiałów budowlanych.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów bram wjazdowych — od przesuwnych, przed skrzydłowe kończąc na systemach wyposażonych w napędy automatyczne. Typ wybranego rozwiązania powinien być dostosowany do parametrów naszej działki. Warto jednak zadbać o to, aby korespondował on z bramą garażową, ponieważ elementy te powinny być utrzymane w podobnej estetyce.

Brama garażowa a stan surowy domu

Na etapie stanu surowego warto pomyśleć o odpowiedniej bramie garażowej. Tym zagadnieniem należy zająć się jednak już wcześniej, ponieważ niektóre modele wymagają na przykład większej ilości przestrzeni, przez co nie mogą być montowane w przypadku zbyt krótkich podjazdów lub też potrzebują sporo miejsca na górze garażu.

Wszystkie te elementy warto przeanalizować już podczas projektowania domu jednorodzinnego. W tym celu warto zapoznać się z katalogami producentów, zwracając uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale również wymagania techniczne.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli bram garażowych. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć skrzydłowe. Nie sprawdzą się one jednak wówczas, gdy nasz podjazd jest stromy lub działka charakteryzuje się nierównym terenem, ponieważ w takich przypadkach poprawne otworzenie skrzydeł może być niemożliwe.

Drugim bardzo popularnym modelem są bramy uchylne, które również wymagają przestrzeni przed garażem ze względu na to, że ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Z tego powodu nie sprawdzą się w przypadku krótkich podjazdów. Świetną alternatywą dla właścicieli niewielkich posesji są bramy segmentowe, które nie wymagają dużej ilości miejsca przed garażem, a także modele rolowane, gdzie mechanizm jest podobny do tego, który możemy obserwować w roletach okiennych. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym budynku. Dodatkowo często wyposażone jest w napęd elektryczny.

Wybór systemu prac budowlanych

Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego warto zastanowić się, jakim systemem będą wykonywane prace. Najpopularniejszymi opcjami są: system gospodarczy lub zlecony. Ten pierwszy przewiduje, iż proste czynności budowlane, a także zakup materiałów może być przeprowadzony przez właściciela budynku. Zaś bardziej skomplikowane prace wykonują fachowcy. Ten typ charakteryzuje się dość dużą oszczędnością pieniędzy, jednak wiąże się także ze sporym nakładem pracy i czasu.

Z tego powodu część inwestorów wybiera system zlecony. W takim przypadku podpisuje się umowę z firmą budowlaną, która zobowiązuje się do przeprowadzenia wszystkich etapów budowy domu.

Estetyka budynku

Projekt domu jest dopiero początkiem zagadnienia estetyki bryły naszego budynku. Poza określeniem stylu domu musimy również wybrać rodzaj i kolor elewacji, a także dachu. Wszystkie te elementy muszą ze sobą korespondować i tworzyć spójną całość. Dlatego na przykład jasna farba elewacyjna często wybierana jest w zestawieniu z antracytowym dachem, rynnami, stolarką okienną, drzwiami wejściowymi oraz bramą garażową i wjazdową. Takie połączenie tworzy estetyczną i nowoczesną bryłę.