Co należy robić, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

badania cholesterolu

badania cholesterolu

Aby sprawdzić, czy mamy odpowiedni poziom cholesterolu we krwi, należy wykonać badanie laboratoryjne, najlepiej, z podziałem na dobry i zły cholesterol, czyli HDL i LDL. Jeśli tego drugiego będzie zbyt wiele, będziemy musieli uczynić wszystko, aby go zredukować. „Zdrowy” poziom całkowitego cholesterolu we krwi określa się maksymalnie jako przedział od 114 do 200 mg/dl.

Ile cholesterolu powinno znajdować się we krwi człowieka?

U dorosłego człowieka powinno być najlepiej do 50 mg/dl cholesterolu HDL u kobiety i 40 mg/dl u mężczyzny. Bez względu na płeć, w organizmie nie powinno być więcej niż 100 mg/dl cholesterolu LDL.

Cholesterol stanowi budulec komórek i hormonów. Jego niedobór, podobnie jak nadmiar, może stanowić realne zagrożenie dla funkcjonowania organizmu człowieka. Nieleczony nadmierny poziom cholesterolu LDL powoduje tworzenie się w żyłach i tętnicach złogów tłuszczowych, które prowadzą do zapchania się światła naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do zawału lub udaru mózgu. Cholesterol jest przyczyną rozwoju choroby miażdżycowej naczyń krwionośnych. Jak obniżyć cholesterol i nie narażać się na groźne schorzenia?

Zdrowe nawyki

Najczęściej z wysokim poziomem złego cholesterolu walczą osoby z nadwagą albo otyłe, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej oraz stosują złą dietę. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów również zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę żył wywołaną zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Wytaczając walkę wysokiemu cholesterolowi trzeba więc wiele zmienić w swoim życiu. W pierwszej kolejności powinniśmy rzucić palenie i ograniczyć spożywanie wysokoprocentowych alkoholi. Warto żyć aktywniej. Zamiast odpoczywać w niedzielne popołudnia na kanapie przed telewizorem, można spacerować, biegać czy pływać. Należy robić cokolwiek, co będzie wymagało od nas większej aktywności fizycznej. Na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi wpłynie również stosowanie odpowiedniej suplementacji preparatami takimi, jak Cholester, który reguluje poziom tego składnika w organizmie. Nie bez znaczenia pozostaje zdrowa dieta, bogata w pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa, ryby morskie i oleje roślinne. Dzięki niej można w sposób naturalny zadbać o właściwy poziom cholesterolu we krwi.