Czy można zamontować okno dachowe w gotowym dachu?

okna dachowe

okna dachowe

Poddasze mieszkalne powinno być właściwie doświetlone. Decydując się na remont lub przebudowę domu, często dochodzimy do wniosku, że niezbędny jest montaż dodatkowych okien dachowych. W przypadku gotowego dachu wiąże się on z ingerencją w jego konstrukcję, dlatego musimy dopełnić ważnych formalności, aby uniknąć poważnych problemów. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zanim zamontujesz okno dachowe w gotowym dachu, dopełnij niezbędnych formalności…

Okna dachowe są ważnym elementem dachu, pod którym znajduje się przestrzeń przeznaczona do zamieszkania. Dzięki nim poddasze może zostać odpowiednio doświetlone, co przekłada się na komfort zamieszkania i nasze ogólne samopoczucie. Decydując się na wstawienie dodatkowych okien dachowych lub adaptację poddasza do celów mieszkalnych, musimy przede wszystkim zadbać o dopełnienie ważnych formalności. Zarówno ingerencja w sam dach, jak i przebudowa lub rozbudowa poddasza, a także podniesienie dachu w celu zyskania dodatkowej przestrzeni użytkowej lub mieszkalnej, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę nie jest konieczne, gdy decydujemy się jedynie na wymianę istniejących okien, których wymiary nie ulegają zmianie. Szukając okien dachowych, które zamontujemy w nowym lub gotowym dachu, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Energooszczędne, nowoczesne okna dachowe i inną stolarkę otworową oferuje np. firma Max Handel.

Ważne! Każda ingerencja w konstrukcję dachu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dopełnienie niezbędnych formalności pozwala nam uniknąć m.in. kar finansowych, które związane są z dokonaniem samowoli budowlanej.

Na co zwrócić uwagę, montując okna dachowe w gotowym dachu?

Okna dachowe najlepiej zaplanować pomiędzy krokwiami, co pomoże uniknąć znacznej ingerencji w budowę dachu. Naruszenie więźby dachowej może wiązać się z dodatkowymi problemami, dlatego zawsze trzeba korzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy doradzą najlepsze z dostępnych rozwiązań. Co więcej, bardzo ważne jest właściwe osadzenie okna dachowego oraz wykonanie izolacji, która zabezpieczy przed stratami ciepła i zawilgoceniem poddasza. Okna dachowe powinny zostać właściwie rozmieszczone, zapewniając optymalne warunki oświetleniowe z wykorzystaniem naturalnego światła w pomieszczeniach, w których będziemy spędzali najwięcej czasu.