Instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła należą do najczęściej wybieranych urządzeń z zakresu odnawialnych źródeł energii. Na ich montaż decydują się poszukujący oszczędności i dbający o środowisko właściciele budynków mieszkalnych, gospodarstw domowych czy firm. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czy warto zdecydować się na jednoczesną instalację obu tych systemów.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
Fotowoltaika ma na celu produkcję prądu z wykorzystaniem energii słonecznej. Naturalne promieniowanie jest absorbowane przez ogniwa znajdujące się wewnątrz paneli słonecznych. Tam na drodze szeregu przemian powstaje energia elektryczna. Panele wytwarzają prąd stały, a do zasilania urządzeń elektrycznych potrzebny jest prąd zmienny. Elementem odpowiedzialnym za jego przekształcenie jest falownik. Instalacje fotowoltaiczne montuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach, z reguły na dachu budynku lub specjalnej konstrukcji gruntowej. Odpowiednio zaprojektowane pozwolą zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest wspieranie systemu grzewczego w budynku lub nawet całkowite zastąpienie go. Do tego celu wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza, wody lub gruntu. Do najtańszych, a przy tym najprostszych w montażu należą pompy powietrzne. Na drodze zmian ciśnienia i temperatury różnych substancji generują one ciepło mogące ogrzewać pomieszczenia lub wodę. Stanowią alternatywę dla klasycznych pieców, mogących przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. Montaż pompy ciepła to zatem rozwiązanie nie tylko pozwalające zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale również ekologiczne.
Jak można połączyć potencjał obu instalacji?
Na montaż fotowoltaiki wraz z pompą ciepła decyduje się coraz więcej osób poszukujących ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań energetycznych. Jak wyjaśniają eksperci z zajmującej się montażem fotowoltaiki na Podkarpaciu firmy EL-WiK, do działania pompy ciepła potrzebna jest niewielka ilość prądu. Pozyskuje się go z sieci elektroenergetycznej lub własnej instalacji fotowoltaicznej. Inwestując w panele słoneczne i pompę ciepła można niemal całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Dodatkowo dotacje przyznawane na zakup obu urządzeń są wyższe niż w przypadku montażu tylko jednego z nich.
Leave a Reply