Zęby mleczne to tymczasowe uzębienie u dzieci. W pewnym momencie ich rozwoju mleczaki zostają zastąpione przez zęby stałe. Same jednak rzadko wypadają. Zazwyczaj trzeba im w tym nieco pomóc. Najczęściej rodzice decydują się na samodzielne wyrwanie dziecku ruszających się już zębów mlecznych. W naszym artykule przeczytasz, czy na pewno jest to dla dziecka w pełni bezpieczne? Kiedy może być konieczne skorzystanie przy tym z pomocy dentysty?
Kiedy zęby mleczne zaczynają się ruszać?
Zęby mleczne zaczynają rosną u dziecka w okolicach 6-9 roku życia. Na początku pojawiają się u niego dolne siekacze, a później reszta ząbków. Zębów mlecznych jest 20. Przez wiele lat umożliwiają dziecku przeżuwanie spożywanych pokarmów, po kilku latach zaczynają się jednak ruszać i konieczne staje się ich usunięcia w celu udostępnienia odpowiedniej ilości miejsca wyrastającym w ich miejscu zębom stałym.
Co bardzo ważne z perspektywy rodziców i dziecka, koniecznie trzeba dbać o zęby mleczne, nie dopuszczać do rozwijania się na nich choroby próchnicowej i do ich zbyt wczesnego wypadnięcia. Od stanu zębów mlecznych będzie bowiem zależał prawidłowy rozwój łuków zębowych u dziecka.
Jak można samodzielnie wyrwać ząb mleczny w domu?
Zęby mleczne zaczynają się ruszać i wypadać u dziecka w okolicach 6-12 roku życia. Czy w takich przypadkach rodzic może samodzielnie pomóc dziecku w pozbyciu mleczaków i w stworzeniu odpowiedniej ilości miejsca w łukach zębowych na pojawienie się zębów stałych? Czy może powinien w takich sytuacjach skorzystać z pomocy dentysty? Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki Stomatologicznej S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
Zęby mleczne nie mają korzeni, dlatego rodzice w sytuacjach, gdy zaczynają się one ruszać, są w stanie bez problemu pomóc swoim dzieciom się ich pozbyć. Jeżeli ząb mleczny bardzo się rusza i widać, że niedługo wypadnie, warto jest to zrobić. To wcale nie jest trudne i nie musi łączyć się z odczuwaniem silnego bólu przez dziecko. Do samodzielnego wyrwania dziecku mleczaka, często wystarczy jedynie gaza nasączona przegotowaną wodą. Można też w tym celu użyć kawałka nici, która pozwoli delikatnie poruszać ząb w każdą stronę, aż do jego wypadnięcia.
W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta z dzieckiem u dentysty?
Interwencja stomatologa zazwyczaj nie jest konieczna w trakcie wyrywania zębów mlecznych u dziecka. Zdarzają się jednak przypadki, że ani rodzic, ani dziecko nie są w stanie samemu usunąć z jamy ustnej ruszającego się mleczaka. W takich przypadkach nie ma co zwlekać, tylko trzeba jak najszybciej udać się na wizytę w gabinecie stomatologii dziecięcej. Zdarzają się też sytuacje, że ząb mleczny nadal się nie rusza, natomiast pod nim widać, jak rośnie już ząb stały. W takich sytuacjach także konieczna jest interwencja stomatologa, który będzie umieć w taki sposób usunąć ząb mleczny, żeby nie wiązało się to dla dziecka z żadnym większym bólem.
Leave a Reply