Czy schody z naturalnego kamienia są śliskie?

schody z kamienia

schody z kamienia

Schody kamienne są często wybierane do wykończenia domu, zarówno w przypadku jego wnętrza, jak i strony zewnętrznej. Część osób ma obawy przed tym materiałem. Główną z nich jest przekonanie, że jest on śliski, szczególnie jeśli spadnie na niego deszcz lub śnieg. W tym przypadku dużo zależy od rodzaju kamienia oraz sposobu, w jaki firma zdecydowała się wykończyć stopnie.

Czy kamienne schody mogą być niebezpieczne?

Kamienne schody, zwłaszcza jeśli są umieszczone na zewnątrz budynku, są narażone na wilgoć, która może wpływać na ich śliskość. To często powoduje niepokój, szczególnie tych osób, które mieszkają z osobami starszymi i dziećmi. Tymczasem nie trzeba się o to martwić. Mimo że występujący w naturze kamień może być śliski, schody kamienne są wykańczane w taki sposób, żeby obniżyć takie ryzyko. W domowych warunkach stopnie w ogóle nie stanowią zagrożenia. Takowe może pojawić się na zewnątrz, ale nie będzie ono większe niż w przypadku schodów wykonanych z drewna, cegieł czy tworzywa sztucznego.

Jak dodatkowo zabezpieczyć kamienne schody?

Kamienne schody można dodatkowo zabezpieczyć przed ślizganiem się na nich. Dotyczy to szczególnie tych modeli, które są montowane na zewnątrz. Najczęściej stosowane metody to:

  • użycie granitu, który nie jest śliski, mimo że daje efekt gładkiej tafli,

  • specjalne wykończenie, które sprawia, że powierzchnia stopni jest bardziej chropowata,

  • nałożenie na stopnie specjalnej powłoki antypoślizgowej,

  • wykorzystanie naklejek z antypoślizgowej gumy.

Właściciel domu może zdecydować się na pasujące do elewacji rozwiązanie. W pomieszczeniach zadaszonych nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowej ochrony antypoślizgowej.

W celu niwelowania szansy na poślizg na stopniach schodów kamiennych warto decydować się na materiał, który uniemożliwia ślizganie się. Producenci, tacy jak Prodmar, operują między innymi na:

  • marmurze, który jest odporny na ścieranie, tym samym nie doprowadza do poślizgów na przetartych schodach;

  • granicie, który jest znany ze swojej idealnie gładkiej powierzchni, przy jednoczesnym niebyciu śliskim materiałem.

Oba rozwiązania dobrze prezentują się w domach. Ich główną zaletą jest ilość dostępnych kolorów oraz trwałość, ponieważ kamień naturalny będzie służył przez wiele lat bez konieczności wymiany.