Niedawno w centrum Katowic doszło do śmiertelnego potrącenia 19-letniej kobiety przez autobus komunikacji miejskiej. Czy powszechne zastosowanie technologii Computer Vision mogłoby zapobiec wypadkom komunikacyjnym spowodowanym między innymi błędami kierowców?
Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania telematyczne mogą zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jest to możliwe m.in. dzięki analizie mowy ciała oraz mimiki kierowcy w czasie rzeczywistym. Technologia Computer Vision na podstawie dokonanych analiz potrafi wychwycić niepokojące sygnały u kierującego pojazdem, np. oznaki zmęczenia, podczas gdy zasypianie za kierownicą to jedna z przyczyn wypadków na polskich drogach. Jeśli zachowanie kierowcy wzbudza podejrzenia, oprogramowanie zarekomenduje mu odpoczynek oraz zaalarmuje wskazane osoby, np. dyspozytora zajezdni autobusowej czy koordynatora floty. Po otrzymaniu komunikatu informującego o podejrzanym zachowaniu kierowcy, dyspozytor będzie mógł podjąć decyzję na przykład o powrocie kierowcy do zajezdni lub bazy, albo zabroni wyjazdu w trasę. Będzie miał możliwość wykrycia przesłanek jeszcze zanim kierowca wyruszy w drogę.
Pomocne kamery
Inteligentny system kamer potrafi z kolei wychwycić zarówno podejrzane zachowanie u kierowcy, jak i potencjalnie niebezpieczne zdarzenia wokół pojazdu. SI prawidłowo je zinterpretuje, a następnie powiadomi o zagrażającej zdrowiu lub życiu sytuacji odpowiednie organy. Sztuczna inteligencja automatycznie powiadomi na przykład najbliższy posterunek policji o zajściu oraz prześle dane geolokalizacyjne. Jednocześnie informuje kierowcę o przekazaniu zgłoszenia przez głośnik w pojeździe. Kierowca wiedząc, że służby są poinformowane o sytuacji i wkrótce wyślą na miejsce zdarzenia patrol, będzie mógł czuć się bezpieczniej.
Kontrola nad pojazdem
Jeśli sytuacja na drodze będzie tego wymagać, technologia Computer Vision może nawet przejąć kontrolę nad pojazdem. To udogodnienie przyda się w sytuacji, gdy na jezdnię niespodziewanie wtargną piesi, których kierowca nie byłby w stanie dostrzec np. z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Zainstalowane w kamerach czujniki odpowiednio wcześniej wykryją przechodniów, o czym poinformują kierowcę oraz autonomicznie zahamują pojazd, żeby zapobiec tragedii.
Jeśli na szeroką skalę zaczniemy wykorzystywać rozwiązania technologii Computer Vision, może to wpłynąć na wzrost poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach i nie tylko. To rozwiązania, które mogą uratować ludzkie życie i coraz częściej są stosowane przez gigantów takich jak np. Tesla. W przyszłości powinny stać się standardem w motoryzacji.
Leave a Reply