Czym charakteryzują się szafy RACK?

szafy rack

szafy rack

Serwery i inne urządzenia niezbędne do funkcjonowania serwerowni powinny być odpowiednio zorganizowane. W innym wypadku wszelkie prace naprawcze i modernizacyjne stają się znacznie utrudnione. Z tego względu niezbędnymi elementami wyposażenia każdej serwerowni są szafy rack. Czym się one charakteryzują i na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czym jest szafa rack?

Szafa rack, zwana także szafą serwerową lub teleinformatyczną, służy do organizacji sprzętu informatycznego. Przechowuje się w niej serwery, urządzenia sieciowe, switche czy generatory zasilania UPS. Szafy rack są powszechnie wykorzystywane w serwerowniach. Poza tym znajdują zastosowanie w studiach nagraniowych czy pomieszczeniach przemysłowych. Parametry szaf rack są zestandaryzowane. Każdy model charakteryzuje się określoną szerokością montażową wyrażaną w calach [”]. Zdecydowanie najpopularniejszy jest standard 19” – taką szerokością obudowy charakteryzuje się większość urządzeń teleinformatycznych dostępnych na rynku. Rzadziej spotyka się szafy o szerokości 10, 12 lub 24”.

Najważniejsze parametry szaf rack

Szafy rack różnią się wysokością, która wyrażana jest w jednostkach [U]. 1 U równa się 44,45 mm. Standardowa szafa rack ma rozmiar 42 U, co przekłada się na około 186,7 cm. W sprzedaży dostępne są także modele o mniejszych rozmiarach, takich jak 9, 12, 15 czy 27 U. Dzięki temu można bez problemu wybrać szafę dopasowaną do konkretnego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że wysokość podawana w jednostkach U nie jest całkowitą wysokością szafy rack, a jedynie jej przestrzenią użytkową. W przypadku ograniczonego miejsca należy więc koniecznie wziąć pod uwagę całkowite wymiary szafy.

Szafy rack dostępne są w dwóch wersjach: stojącej i wiszącej. Szeroki wybór obu rodzajów oferuje między innymi firma S-Cabling. W szafie stojącej mieści się więcej urządzeń, ale nie w każdym miejscu jest ona potrzebna. Mniejszą ilość sprzętu teleinformatycznego można bez problemu umieścić w szafie wiszącej. Poszczególne rodzaje szaf dostępne są w różnych głębokościach. Standardowe wartości tego parametru dla szaf stojących to 600, 800, 1000 oraz 1200 mm, a dla szaf wiszących 450, 550 oraz 600 mm. Ponadto szafa rack może mieć boki zamontowane na stałe bądź zamykane na zatrzask lub kluczyk.