Istnieje kilka rodzai zielonych dachów. Umożliwia to dopasowanie go do praktycznie każdego rodzaju budynku. Jednym z nich jest lekki dach zielony. Jakie ma właściwości i gdzie można go zbudować?
Lekki dach zielony – charakterystyka i zastosowanie
Duże miasta borykają się z problemem zbyt intensywnej zabudowy. Przysparza to sporo kłopotów, przede wszystkim latem. Podczas gorących dni betonowe budynki mocniej się nagrzewają i oddają ciepło do atmosfery. Przez to temperatura w mieście jest wyższa niż na obrzeżach. Dodatkowo brak roślinności negatywnie wpływa na jakość powietrza. Ratunkiem jest budowa zielonych dachów. Ich rodzaj jest dostosowywany do konstrukcji budynku, a odpowiedni projekt sprawi, że mogą być zastosowane praktycznie na każdym z nich. Lekki dach zielony to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane. Składa się z kilku warstw, których łączna grubość nie przekracza 15 cm. W zależności od zastosowanych systemów i roślinności waży od 50 do nawet 130 kg/mkw. Może być tworzony nawet na skośnych dachach, a dzięki odpowiedniemu mocowaniu warstw i dobranym roślinom nie będzie się zsuwał.
Korzyści wynikające z zielonego dachu
Zielony dach ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest jego pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Roślinność pomaga w oczyszczaniu powietrza oraz redukowaniu emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo absorbują wodę i spowalniają jej odparowywanie, przez co regulują temperaturę w środku miasta. Pozwalają także ograniczyć ilość wody deszczowej na ulicach podczas obfitych opadów, co pozwala zminimalizować problem niewydolnej kanalizacji miejskiej i zalewania ulic. Warstwa trawy i mchów to również doskonała termoizolacja. Zimą chroni przed niskimi temperaturami powietrza i pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz budynku. Latem chroni przed nadmiernym nagrzaniem. Na niektórych osiedlach zielone dachy są zaprojektowane w taki sposób, aby tworzyć dodatkową przestrzeń do wypoczynku.