Czym się kierować przy wyborze kosmetyków do opalania?

opalanie

opalanieWybierając kosmetyki dedykowane opalaniu należy przede wszystkim mieć na uwadze indywidualne predyspozycje naszej skóry. Oznacza to, że każda ma swoje potrzeby, stąd też należy mocno się w nie wpisać, aby zapewnić jej kompleksową ochronę przeciwsłoneczną. W praktyce mowa przede wszystkim o szkodliwym działaniu promieniowania UV, w tym UVA oraz UVB. Jak więc się przed nim chronić? Podpowiadamy.

Czym jest ochrona SPF?

To odpowiedzmy sobie na pytanie – czym ona jest. SPF to skrót od Sun Protection Factor. To właśnie z jego pomocą opisywany jest współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Im większa wartość tym także większy czas możliwości wystawiania skóry na ekspozycję promieni słonecznych w taki sposób, aby móc uniknąć oparzeń skórnych. Wybierając kosmetyki dedykowane opalaniu należy więc dokładnie przyjrzeć się wysokości wspomnianego SPF.

Jak wybrać krem z filtrem?

Nawet, jeśli nasza skóra jest dość odporna na poparzenia słoneczne, to nie można bagatelizować roli, jaką pełnią filtry zawarte w kosmetykach, w tym wspomniane właśnie SPF. Oznacza to, że eksperci polecają jego wartość minimum 15, aby móc korzystać z kąpieli słonecznych. Nie bez znaczenia pozostaje także stosowanie go w odpowiedniej ilości, a więc minimum ok. 2 mg / cm2 skóry. Pamiętajmy także o tym, aby nakładać filtr w odpowiednim czasie – około 30 minut przed wyjściem z domu. Czynność tą należy powtarzać przynajmniej co 2 godziny, albo też po każdorazowym wyjściu z wody.

Jaka jest różnica między SPF 30 a 50?

Jeśli zdecydujemy się na postawienie na kosmetyki, które zawierają SPF 30 to możemy spodziewać się po nich ochrony na poziomie przed 97% promieni UVB. Z kolei stosując krem, emulsję lub balsam do opalania z filtrem SPF 50, to mamy zapewnioną blokadę na poziomie 98 procent również wspomnianych promieni UVB. Z kolei SPF 100 utrzymuje blokadę na poziomie 99 procent.

Wybierając kosmetyk do opalania zwracajmy uwagę także na jego konsystencję. To bardzo ważny czynnik, który wpłynie na komfort jego użytkowania. Nie każdy z nas lubi tłuste kremy, których obecność jest odczuwalna na skórze przez długi czas. Na szczęście na rynku jest bardzo dużo preparatów, które są lekkie, szybko się wchłaniają, a więc gwarantują komfort użytkowania. Pamiętajmy także o tym, że żaden z kosmetyków nie zapewni nam kompleksowej ochrony, jeśli nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpiecznego opalania, a wśród nich bezpiecznej ekspozycji na słońce, czyli unikając godzin. od 11 do 15.