Benzodiazepiny to grupa substancji lekowych, które psychiatrzy stosują m.in. u osób doświadczających napadów lękowych, a także przy leczeniu bezsenności. Leki te wykazują naprawdę dużą skuteczność, ale trzeba pamiętać o tym, aby zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z nich – mogą uzależniać. Dlaczego tak się dzieje?
Benzodiazepiny – kiedy są stosowane?
Benzodiazepiny są lekami psychotropowymi, które mają działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, rozluźniające mięśnie i ułatwiające zasypianie. Dostępne są pod nazwą diazepam, valium czy relanium. Benzodiazepiny stosowane są u osób, które zmagają się z silnymi napadami różnych lęków. Medykamenty stosowane doraźnie pozwalają czasowo uspokoić objawy lękowe. Neurolodzy korzystają z nich z kolei w przypadku Pacjentów cierpiących na padaczkę. Uspokajają dzięki wzmocnionym działaniu głównego neuroprzekaźnika. Aktywując receptor GABA, leki te powodują zwiększenie poziomu neuroprzekaźnika, czyli dopaminy w mózgu. Gdy zostaną przedawkowane, benzodiazepiny wykazują takie samo działanie uzależniające, jak narkotyki, dlatego tak ważne jest odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie narkomanii.
Benzodiazepiny – jakie jest ryzyko uzależnienia się?
Benzodiazepiny muszą być stosowane w jak najkrótszym okresie czasu. Ryzyko uzależnienia wzrasta wraz z dłuższym czasem przyjmowania środków z tej grupy. Pierwszym objawem uzależnienia jest m.in. konieczność korzystania z większych dawek leku, żeby uwidocznić efekt jego zażywania. Uzależnienie wynika również z objawów abstynencyjnych, które występują wtedy, gdy Pacjent przez pewien czas nie korzysta z leku. Wśród takich dolegliwości znajduje się m.in. drażliwość, niepokój, bezsenność czy problemy z koncentracją. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Trzeźwość, dla którego dobro Pacjentów jest na pierwszym miejscu.
Benzodiazepiny – czy mają wpływ na sprawność psychomotoryczną?
Osoby, którym zostanie zlecone stosowanie benzodiazepinów, powinny być poinformowane o tym, że leków nie należy łączyć z alkoholem. Trzeba pamiętać, że w przypadku stosowania tych substancji może dochodzić do pogorszenia sprawności psychomotorycznej. Przyjmowanie leków przez długi czas wymaga powstrzymania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. U niektórych osób po zażyciu tego leku ze względu na możliwość występowania reakcji paradoksalnych po benzodiazepinach może dochodzić do nadmiernego pobudzenia. Właśnie dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto skorzystać z pomocy renomowanych ośrodków leczenia uzależnień.
Leave a Reply