Dlaczego termosy trzymają ciepło?

Ciepła herbata podczas podróży albo zupa na chłodną wycieczkę to idealny sposób, by się rozgrzać i kontynuować wyprawę w lepszym nastroju. Termos to idealne rozwiązanie, kiedy wybieramy się w miejsca, gdzie może być zimno lub podróżujemy w trakcie zimy, nie mając możliwości przygotowania ciepłego posiłku. Co sprawia, że termosy trzymają ciepło nawet do kilkunastu godzin? Jaki termos wybrać i jak o niego dbać, by służył niezawodnie przez wiele lat?

Co sprawia, że termos trzyma ciepło?

Konstrukcję termosu zaprojektowano tak, by ograniczyć przewodnictwo cieplne powstające między jego zawartością a otoczeniem. Każdy model posiada podwójne ścianki, spomiędzy których wypompowano powietrze, tworząc tym samym próżnie. Dlaczego to takie ważne? Jak wyjaśnia sklep z artykułami do domu Prolida, przewodnictwo cieplne to proces polegający na przekazywaniu energii kinetycznej cząsteczek powstającej w wyniku zderzania między nimi. Próżnia wytworzona pomiędzy ściankami sprawia, że cząsteczki nie mają się z czym zderzać, przez co nie zmieniają swojej energii kinetycznej. Temperatura pozostaje więc stała. Oprócz przewodnictwa cieplnego, na utrzymanie temperatury zawartości termosu wpływa także promieniowanie, dlatego powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne pokrywa się materiałem odbijającym światło.

Jak długo termos trzyma ciepło?

Efektywność termosu jest w głównej mierze uzależniona od jakości próżni znajdującej się pomiędzy ściankami oraz rodzaju materiału warstwy zewnętrznej i wewnętrznej. Oferta rynkowa obejmuje wiele rodzajów termosów, spośród których dużą popularnością cieszą się produkty metalowe i ze stali nierdzewnej. Najwyższej jakości termosy trzymają stałą temperaturę płynu nawet przez 12 godzin. Ciekawostką jest, że termos można wykorzystać również w upalne dni, ponieważ jego konstrukcja stworzona została z myślą o utrzymanie temperatury zawartości bez względu na jej wartość. Sprawdza się zatem do ciepłych i zimnych posiłków.

Jak dbać o termos?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu standardem były termosy ze szklanym wkładem, z którymi trzeba było obchodzić się wyjątkowo ostrożnie, również w przypadku bardziej odpornych i wytrzymałych termosów ze stali nierdzewnej, warto być uważnym. Uniknięcie zarysowań, szczególnie na wewnętrznej powierzchni termosu, zapewni wieloletnie korzystanie przy zachowaniu maksymalnej efektywności termosu. Warto starać się minimalizować ryzyko upadku termosu z wysokości czy obijania się o skały. Choć nie każde wgniecenie musi oznaczać utratę właściwości izolacyjnych, warto po powrocie z podróży sprawdzić szczelność termosu.