Wiele osób zastanawia się, na jakie okna postawić dla swojego domu. Decyzja dotycząca materiałów, z których wykonane są okna, powinna wykraczać poza granice estetyczne. Od wielu lat popularne są plastikowe PCV, które mają mnóstwo zalet i do dziś są bardzo chętnie wybierane. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, które nie schodzi z pozycji lidera. Warto wiedzieć, czym one dokładnie są i jakie są ich zalety.
Jakie są obecnie dostępne rodzaje okien ze względu na materiał wykonania?
Powinniśmy wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje okien, jeśli chodzi o materiał ich wykonania. Poszczególne typy różnią się od siebie nie wyglądem, trwałością, wytrzymałością, izolacyjnością i pielęgnacją. Chyba najbardziej popularne wciąż są okna PCV plastikowe.
Okna drewniane to klasyka gatunku. Prezentują się one pięknie i elegancko, a z wiekiem drewno szlachetnieje i nabiera wyrazu. Stosuje się drewno klejone warstwowo, dzięki czemu elastyczność jest zachowana. Mimo wszystko drewno to nie odkształca się pod wpływem zmiany temperatury ani wilgotności. Takie drewno jest zabezpieczane, dlatego jest odporne na działanie czynników zewnętrznych. Istnieją jeszcze okna aluminiowe, które pozwalają na realizację bardziej skomplikowanych projektów czy dużych przeszkleń. Aluminium jest sztywne, nie odkształca się, jest wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne.
Czym się charakteryzują i jakie zalety mają okna PCV?
Okna PCV stworzone są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wnętrza ich profili są poprzedzielane tak zwanymi komorami. Im więcej ich, tym lepsza izolacja cieplna. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, profile wzmacnia się elementami stalowymi ocynkowanymi. Roleta elektryczna Roto i okna plastikowe to obowiązkowy element każdego domu. To wciąż najbardziej popularne rozwiązanie.
Powinniśmy wiedzieć, że te okna PCV mają mnóstwo zalet, skłaniających do wybrania właśnie ich. Po pierwsze są one stosunkowo tanie. Ze względu na liczne komory są one bardzo dobre pod względem izolacyjności cieplnej. Odznaczają się one wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych i zewnętrznych. Są one odporne na zniszczenia i ogień. Konserwacja w ich przypadku nie jest wymagana.