Dobry płyn micelarny – czym się charakteryzuje?

pielegnacja twarzy

pielegnacja twarzyDogłębne oczyszczanie twarzy to podstawa jej codziennej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych etapów jest demakijaż, który wymaga zastosowania dedykowanych produktów. Wiele kobiet sięga po płyn micelarny, który skutecznie usuwa nie tylko kolorowe kosmetyki, ale również zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni twarzy w ciągu dnia. Jak działa płyn micelarny i kto powinien po niego sięgnąć?

Płyn micelarny i jego działanie

Płyn micelarny to kosmetyk o charakterze wielofunkcyjnym, który z powodzeniem można stosować każdego dnia. W swoim składzie zawiera micele, czyli mikroskopijne cząsteczki o dwukierunkowym działaniu. Ich podstawowym zadaniem jest przyciąganie wody, a odpychanie tłuszczów – a wszystko dzięki hydrofilowej warstwie zewnętrznej. Wewnętrzna z kolei jest hydrofobowa – dzięki czemu micele odpychają wodę, wiążąc się z tłuszczami.

Dobry płyn micelarny radzi sobie zatem z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które można usunąć zarówno z użyciem wody z dodatkiem środka myjącego, jak i preparatów o tłustej formule. Można z powodzeniem powiedzieć, że micele działają niczym magnes – przyciągają cząsteczki m.in. kurzu czy sebum, które zostają one rozpuszczone w roztworze wodnym, a skóra pozostaje dogłębnie odświeżona.

Płyn micelarny – bezpieczny w codziennym stosowaniu

Płyn micelarny można stosować w codziennej pielęgnacji twarzy – bez obaw o zaburzenie naturalnej bariery wodno-lipidowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby dobrać go do potrzeb swojej skóry. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w micelach zamyka się również inne substancje o kierunkowym działaniu, np. kojącym, nawilżającym czy redukującym niedoskonałości.

Warto jednak pamiętać o tym, że płyn micelarny należy zmyć ze skóry, aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień i przesuszenia. Po użyciu płynu micelarnego wystarczy umyć twarz żelem, a następnie zaaplikować tonik – dla wyrównania równowagi pH skóry. Następnie nałożyć krem do twarzy z filtrem lub krem na noc – w zależności od pory wykonywania rutyny pielęgnacyjnej.

Płyn micelarny – jak stosować?

Stosowanie płynu micelarnego jest dziecinnie proste. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na wacik kosmetyczny i przecierać nim twarz w kierunku od wewnątrz do zewnątrz. Przy demakijażu oczu należy unikać pocierania – nasączony wacik należy przyłożyć do powiek i poczekać, aż micele rozpuszczą maskarę i inne kosmetyki.