Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – czy to najlepsza opcja, żeby odłożyć na godną emeryturę?

ubezpieczenie

ubezpieczenieEmerytura to szczególny czas u każdego człowieka. W sędziwym wieku pęd życia codziennego zwolni bardziej i będziemy mieć w końcu czas na wymarzony odpoczynek, na który przecież pracowaliśmy latami. Tak przynajmniej wygląda to w teorii, gdyż praktyka często pokazuje nam, że w naszym kraju emeryci nie mają łatwego życia. Wysokość emerytur oferowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może niestety nie spełnić naszych wymagań co do rozsądnej ilości pieniędzy, żeby wieść godne i szczęśliwe życie na emeryturze, dlatego o dodatkowych formach oszczędzania warto pomyśleć już wcześniej. Jedną z nich jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Czym się wyróżnia? 

Emeryci w Polsce to bardzo liczna grupa społeczna w Polsce. Niestety nie można tego samego powiedzieć o ludziach, którzy pracują na ich emerytury w ramach umowy międzypokoleniowej. W naszym kraju mamy do czynienia z niżem demograficznym oraz starzejącym się społeczeństwem już od jakiegoś czasu, co nie wróży szczególnie dobrze naszym przyszłym emeryturom. Młodsze pokolenia wieszczą nawet upadek ZUS. Czy tak się stanie czy nie, to już pokaże przyszłość. Powinniśmy jednak zawsze spoglądać w nią z przeświadczeniem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani. Gwarantem takiego przygotowania może się okazać dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Jakie zalety oferuje nam taka polisa?  

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne obok ZUS

Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, musimy mieć na uwadze, że nie zastępuje ono tego oferowanego przez państwo. Słowo klucz to tutaj „dodatkowe” – ubezpieczenie emerytalne możemy bez problemu odbierać obok emerytury zaoferowanej nam przez ZUS. W dzisiejszych czasach wydaje się to bardzo rozsądną opcją i jest zgodne z zasadą dywersyfikacji dochodów – dobra gospodyni nie wrzuca wszystkich jajek do jednego koszyka, gdyż jeśli wypuści go z rąk, to wszystkie będą potłuczone. Tak samo jest z pieniędzmi – niezależnie na jaką formę inwestowania czy ochrony kapitału się zdecydujemy, to powinniśmy wybrać kilka opcji, by w razie nieprzewidzianej sytuacji nie zostać bez niczego. 

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest pod tym względem doskonałe – nie rezygnujesz ze swojej podstawowej państwowej emerytury, ale jednocześnie zabezpieczasz się na wypadek, jeśli jej zabraknie lub okaże się zbyt mała.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to gwarancja wypłaty

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, zawsze dokładnie omawiamy warunki polisy z naszym ubezpieczycielem, w tym warunki wypłaty. Zaletą, jaką może nam zaoferować dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, jest fakt, że nie musimy czekać do emerytury, żeby wyciągnąć nasze fundusze z polisy. Minimalny czas jej trwania to przeważnie 10 lat – to wystarczający czas, żeby zgromadzić środki konieczne na potrzebny remont albo studia dla naszych dzieci, więc taka forma polisy nie zabezpiecza nas tylko na czas emerytury. Dodatkowo mamy gwarancję wypłaty naszych pieniędzy, gdyż ubezpieczyciel zawsze określa w warunkach umowy, ile pieniędzy minimalnie dostaniemy. 

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne może pomóc nam zabezpieczyć rodzinę

Wiadome jest, że każdy z nas chce przeżyć czas emerytury w dobrym zdrowiu i nie zakładamy innych scenariuszy. Niestety życie ma tendencję do zaskakiwania, czasem w niezbyt przyjemny sposób, a z sędziwym wiekiem idą w parze różne choroby. Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne stanie się w ten sposób gwarantem dobrego i godnego życia dla naszej rodziny w przypadku, kiedy dopadnie nas choroba albo będziemy wymagać specjalistycznej i kosztownej pomocy. Pieniądze zgromadzone przez dodatkowe ubezpieczenie emerytalne mogą posłużyć nam również jeśli w analogicznej sytuacji znajdzie się członek naszej rodziny – nasze pieniądze z polisy mogą być w stanie zapewnić mu godny byt na odpowiednim poziomie, jeśli nie będzie już w stanie podjąć pracy zarobkowej. Niedawne wydarzenia związane ze światową epidemią pokazały nam, że praca i zdrowie nie są w dzisiejszych czasach tak trwałe, jak sądziliśmy, więc zawsze przyda nam się dodatkowa alternatywa źródła dochodu.