Duże przeszklenie, lekka obsługa – jak dobrać efektowne drzwi tarasowe

drzwi tarasowe

Lato to dla Polaków często czas na budowę czy remont domu. Zwykle oznacza to szereg decyzji, które trzeba podjąć – jedną z nich bywa dobór typu drzwi tarasowych. Jeśli interesują nas spektakularne przeszklenia, łączące harmonijnie otoczenie z wnętrzem, warto postawić na drzwi podnoszono-przesuwne, które przy okazji zagwarantują domownikom łatwą obsługę i komfort użytkowania.

Poszukując rozwiązań do domu, zwykle rozglądamy się za tymi, które będą najbardziej funkcjonalne. Jednocześnie jednym z najprzyjemniejszych elementów urządzania wnętrza jest dobór wzornictwa, które nie tylko idealnie wpasuje się w styl pomieszczeń i budynku, ale także nada im charakteru. Przyczyną czasochłonnych poszukiwań kupujących jest więc chęć połączenia tych dwóch zalet. A bywa to problematyczne, zwłaszcza w przypadku produktów, które wybieramy rzadko, takich jak właśnie drzwi tarasowe. Dobór odpowiedniego wyrobu wymaga bowiem poszerzenia wiedzy na temat stolarki. Jeśli otwór drzwiowy jest spory, optymalnym zakupem mogą okazać się drzwi podnoszono-przesuwne i to na nie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę. Przykładem wykorzystania potencjału takiej konstrukcji jest model HST znajdujący się w kolekcji OKNOPLAST, który doskonale łączy w sobie intuicyjną obsługę, wytrzymałość, komfort użytkowania i spektakularny efekt wizualny dzięki dużej szybie.

Lekkość, którą widać i czuć

Drzwi tarasowe HST pozwalają na stworzenie konstrukcji naprawdę imponujących rozmiarów. Nadają się one do otworów drzwiowych o szerokości od 3 do 6 m. Dla użytkowników oznacza to z kolei więcej światła we wnętrzu, poczucie przestronności, jak również możliwość harmonijnego połączenia ogrodu z wnętrzem domu. Obie strefy bowiem spójnie komponują się i współgrają ze sobą, oddzielone jedynie szybą. Duży gabaryt przeszklenia przekłada się jednak w oczywisty sposób na jego większy ciężar. Jak tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju OKNOPLAST, nie musi to oznaczać mimo wszystko trudniejszej, wymagającej większej siły obsługi.

– Konstruując drzwi HST, stworzyliśmy rozwiązanie, które lekkość wprowadza nie tylko w aspekcie wizualnym. Jest to możliwe za sprawą podnoszono-przesuwnej konstrukcji modelu. Zbudowany jest ona na specjalnych, szerokich profilach, a ościeżnica mieści w sobie oddzielne tory jezdne dla poszczególnych skrzydeł – lub skrzydła – zależnie od wybranego schematu otwierania. Dzięki specjalistycznym okuciom skrzydło przesuwane jest swobodnie i bez najmniejszego oporu na bok, po prowadnicach, bez konieczności wcześniejszego uchylania czy odstawiania od ramy. Obsługa drzwi jest zatem nie tylko lekka, lecz także prosta i intuicyjna – tłumaczy Mike Żyrek.

Komfort na każdym kroku

Użytkowanie modelu znacząco ułatwia ponadto obniżony próg wpuszczony w posadzkę. Dzięki niemu użytkownicy nie muszą pamiętać o barierze w postaci podwyższenia, jak ma to miejsce w wielu modelach drzwi tarasowych. Przejście jest także bezpieczniejsze dla domowników, zwłaszcza jeśli znajdują się wśród nich osoby starsze, dzieci lub osoby z niepełnosprawnością. Dodatkowo komfort poruszania się zwiększa spora szerokość światła przejścia, czyli wolnej przestrzeni, którą uzyskuje się po otwarciu drzwi przesuwnych. W przypadku OKNOPLAST HST może to być nawet do 2,9 m.

Długa lista zalet drzwi podnoszono-przesuwnych sprawia, że jest to jedno z najbardziej cenionych rozwiązań tarasowych. Podczas wykańczania domu czy remontu warto więc wziąć je pod uwagę, inwestując tym samym w wygodę, trwałość i wygląd.