Formy pomocy dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu

uzaleznienie od alkoholu

uzaleznienie od alkoholu

Wraz z osobą uzależnioną od alkoholu cierpi cała jego najbliższa rodzina, a szczególnie domownicy. Rodzina alkoholika musi zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo ten problem dotyczy również ich życia. Im również potrzebne jest fachowe wsparcie i pomoc. Jakie metody terapii stosuje się wobec osób współuzależnionych od alkoholu? Piszemy w artykule.

Z czym zmagają się współuzależnieni?

Rodzina alkoholika także odczuwa skutki uzależnienia. Takie zjawisko nazywa się współuzależnieniem. W praktyce wygląda to tak, że osoby, które na co dzień doświadczają skutków choroby alkoholowej, chociaż same nie pija, borykają się z wieloma problemami emocjonalnymi. Często uczucia, które im towarzyszą to: strach, poczucie wstydu, obwinianie się, złość, żal. Nierzadko jest też tak, że rodzina osoby uzależnionej ponosi konsekwencje jej problemów finansowych, próbuje ją wyręczać czy naprawiać jej problemy. Na skutek tego członkowie rodziny alkoholika stopniowo zatracają się w destrukcyjnej sytuacji domowej.

Jak żyć z osobą uzależnioną?

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem jest bardzo trudne, ale można zrobić wiele, by w znacznie mniejszym stopniu ponosić negatywne konsekwencje jego czynów. Pierwszym krokiem jest skupienie się na poprawie swojego stanu psychicznego i wygospodarowanie czasu dla siebie. Pomimo dobrych chęci, lepiej jest też zrezygnować z pewnych zachowań względem osoby uzależnionej. Mowa tu o pouczaniu, kontrolowaniu czy krytykowaniu, co zwykle prowadzi do pogorszenia sytuacji. Dobrze jest też dowiedzieć się więcej na temat choroby alkoholowej, by móc podejmować lepsze decyzje, a także jak najszybciej rozpocząć terapię dla współuzależnionych.

Metody pomocy rodzinom alkoholików

Rodzice, dzieci i współmałżonkowie uzależnionych od alkoholu mają dziś wiele możliwości uzyskania odpowiedniej pomocy. Dużą popularnością cieszą się psychoterapie grupowe i indywidualne. Można z nich skorzystać prywatnie bądź w placówkach państwowych. Inną ciekawą i skuteczną metodą jest terapia weekendowa dla rodzin osób uzależnionych. Takie programy organizuje np. Ośrodek Terapii Uzależnień „Spichlerz”. W ofercie ośrodka znajdują się również podstawowe i rozszerzone terapie uzależnień z noclegami oraz odtrucia.