Gdzie Polacy wybierają się na wakacje i ile wydają?

dwie opalające się kobiety

Gdzie Polacy wybierają się na wakacje i ile wydają? To jest podstawowe pytanie, które każdego roku zadaje sobie każdy Polak. Gdzie, z kim i za ile? Większość z nas podróżuje z rodziną lub z partnerem, z przyjaciółmi lub samemu. Nasze przyzwyczajenia i opcje zmieniały się znacząco przez ostatnie kilka dekad, tak samo jak możliwości finansowania naszych wakacyjnych wypadów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż coraz więcej z nas korzysta z mediów społecznościowych, na których zamieszczanie zdjęć ze wspaniałych wakacji jest po prostu bardzo fajne.

Według badań przeprowadzonych w przeciągu ostatnich kilku lat przez różne instytucje, takie jak: Polska Izba Turystyki oraz Diners Club Poland, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zauważa, że coraz więcej z nas podróżuje poza granicę Polski oraz Europy, natomiast nadal większość z nas wybiera wakacje w Polsce.

Niektórzy z nas wybierają agencje turystyczne, inni sami planują swoje wyjazdy, ale wiele zależy od naszego budżetu oraz firmy, z którą mamy zamiar podróżować. Coraz więcej osób planuje wakacje pół roku, a nawet rok wcześniej, ale są wśród nas szczęściarze, którzy mogą pozwolić sobie na odpoczynek, kiedy tylko najdzie ich na to ochota. Oferty „first minute” zyskują na popularności zajmując miejsce ofert z kategorii „last minute”.

Statystyczny Polak planuje wydać na wakacje od 2 do 3 tysięcy złoty na osobę. Najbardziej aktywną grupą podróżujących są osoby w wieku 30-45 lat. Ciekawostką jest, że korzystający z programu 500+ znacznie częściej wybierają wypoczynek za granicą niż osoby, które nie są beneficjentami tegoż programu.

Cel podróży

Kiedyś uwielbiane Turcja, Tunezja, Bułgaria przez jakiś czas zostały przyćmione przez Grecję oraz Hiszpanię, jednakże dwa ostatnie lata pokazują wyraźny powrót do dawnych ulubieńców. Być może jest to kwestia kursów walut oraz finansów, ponieważ cena wyjazdu nie jest dla większości z nas nieistotna lub egzotyczna.

Faktem jest, że zarówno Turcja jak i Tunezja przeżyły w tamtym roku istny renesans, a wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w tym roku. Choć Grecja nadal pozostaje atrakcyjnym celem podróży. Bardzo popularnym miejscem stała się Albania, która jeszcze kilka lat temu była wybierana przez nielicznych. Wśród egzotycznych miejsc, na czele jest Dominikana, a tuż za nią, Emiraty Arabskie. Tajlandia staje się tak rozchwytywana jak Grecja, wiele agencji turystycznych ma wyprzedane wycieczki na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.

Jak dostać się na miejsce

Połowa z nas wybiera zorganizowane formy wypoczynku, takie jak oferty biur podróży lub pełne pakiety oferowane przez ośrodki wypoczynkowe lub hotele. Jest to niezwykle wygodne, bowiem naszym jedynym zmartwieniem jest to, żeby spakować walizkę i nie zapomnieć zabrać ze sobą dobrego humoru. Jednakże są wśród nas podróżujący do egzotycznych miejsc na własną rękę, planujący swoje wakacje korzystając z doświadczeń osób, które już tam były. Takie rozwiązanie pozwala rozłożyć koszty podróży, bowiem zakup biletu do Tajlandii, Chin lub na Madagaskar to zazwyczaj połowa kosztów całej wycieczki, a jeśli uda się skorzystać z promocji linii lotniczych to można wiele zaoszczędzić. Oczywiście podróżujemy nie tylko pociągiem lub samolotem. Wiele osób jeździ na wakacje samochodem, co sprawia, że mogą zatrzymywać się, gdzie tylko chcą oraz nie muszą się zbytnio martwić o ograniczenia bagażowe narzucane przez linie lotnicze.

„Nasi polscy klienci często korzystają z naszych usług, gdy jadą na wakacje lub z nich wracają. Zazwyczaj wybierają rejs na trasie z Dover do Calais, który trwa jedynie 90 minut, ale bardzo popularnym połączeniem jest Dover – Dunkierka, trwający 2 godziny, a także nasz nocny rejs z Newcastle do Amsterdamu płynący 15 godzin.” – powiedziała Naomi Harper PR Manager w DFDS.

Ubezpieczenie

Nasze narodowe przysłowie brzmi: „mądry Polak po szkodzie” i jak pokazują statystyki z poprzednich lat, podczas wakacji jest to bardzo widoczne. Liczba osób korzystających z ubezpieczenia podróżnego mocno spadła przez ostatnie kilka lat. Przemieszczając się tylko po Europie, korzystamy jedynie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niektórzy z nas wykupują ubezpieczenie po przyjeździe na miejsce lub gdy wybierają się na zakupy. Jednakże większość z nas podróżuje bez ubezpieczenia i ma nadzieję, że nic im się nie stanie.

Wyżywienie

Wszechobecne media społecznościowe, szybszy i tańszy dostęp do Internetu nawet w najdalszych zakątkach świata mają także wpływ na nasze kulinarne wybory w czasie wakacji. Aby pochwalić się przed znajomymi, często rezygnujemy z hotelowego jedzenia i wyruszamy do lokalnych restauracji i barów, aby skosztować miejscowej kuchni. W ten sposób możemy dowiedzieć się więcej o lokalnym folklorze, poznać zwyczaje oraz zintegrować się z mieszkańcami. Staliśmy się bardziej otwarci na nowości kulinarne świata i chętnie zamieniamy tradycyjny kotlet schabowy na makaron z jeżowcami lub innymi „wynalazkami”. Przywozimy z podróży coraz więcej „kulinarnych” pamiątek w postaci olejów, przypraw, owoców, a także lokalnych przepisów, dzięki czemu w zaciszu domowej kuchni możemy na nowo poczuć magię miejsca, w którym spędziliśmy nasze ostatnie wakacje.

„Jedną z zalet podróżowania promem jest to, że rozpoczynasz odpoczynek od razu po wejściu na pokład, a my zajmujemy się przetransportowaniem Ciebie do celu. W tym czasie możesz naładować baterie na dalszą podróż, a pomoże Ci w tym pyszne jedzenie serwowane w naszych restauracjach.

Promy na wszystkich naszych trasach mają na pokładzie kawiarnie, bary oraz restauracje, których menu wypełnione są pysznymi daniami oraz przekąskami. Niezależnie czy chcesz zjeść coś lekkiego czy usiąść do uczty, na pewno wybierzesz coś dla siebie, mówi Naomi Harper z DFDS.”