Jak dbać o prawidłową wagę kota po sterylizacji?

waga kota

waga kota

Zabieg sterylizacji pozbawia kota możliwości rozrodu, w bezpośredni sposób zaburzając jego naturalny poziom hormonów. Koty sterylizowane stają się spokojniejsze i bardzo często mniej aktywne. Zwykle jednak rośnie im apetyt, przez co mają większą tendencję do tycia. Specjalna karma dla kota po sterylizacji ma obniżoną kaloryczność i delikatnie zmodyfikowany skład w stosunku do karmy tradycyjnej. Dzięki temu kot jedzący taką karmę będzie najedzony, ale nie powinien przybierać na wadze.

Dieta kota sterylizowanego

Spadek aktywności i delikatne spowolnienie wewnętrznego metabolizmy w połączeniu ze zwiększonym apetytem sprawia, że wiele sterylizowanych kotów ma spore problemy z otyłością. Dlatego większość weterynarzy zaleca zmodyfikowanie diety zwierzęcia po takim zabiegu, w celu obniżenia jej kaloryczności. Zmniejszenie porcji dotychczas podawanej karmy jest jedną z możliwych, ale w praktyce bardzo trudnych opcji. Kot się nie naje i będzie stale szukał pożywienia, żebrał przy stole, podkradał jedzenie i miauczał. Zdecydowanie lepszą opcją jest wybór karmy dla kota sterylizowanego, o obniżonej gęstości kalorycznej, zawierającej w swoim składzie tzw. włókna pokarmowe, które wypełnią żołądek zwierzęcia i zapewnią uczucie sytości. Dobrej jakości karma dla kota po sterylizacji jest bogata w białka zwierzęce, ale zawiera mniej tłuszczu niż karma tradycyjna. Dzięki temu jej kaloryczność jest mniejsza. W przypadku karmy mokrej naturalnym wypełniaczem jest również woda.

Dieta to nie wszystko

Modyfikacja codziennego menu kota po zabiegu sterylizacji jest bardzo ważna, ale w wielu przypadkach nie wystarczy, by zwierzę zachowało dobrą formę. Oczywiście zastosowanie specjalnej karmy dla kota po sterylizacji jest podstawą, jeśli nie chcemy, by puszek gwałtownie przybrał na wadze, ale zmianę diety warto połączyć z dodatkową aktywnością. Jednym ze sposobów na zachęcenie kota do ruchu są różnego rodzaju zabawki, które wymuszają na zwierzęciu choćby minimalną aktywność. Przykładem tego typu gadżetów są popularne wędki z piórkiem i myszki z włóczki. Z kotem można zacząć również spacerować, ale nie wszystkie zwierzęta chętnie opuszczają dom i lubią tego typu aktywność. Karma dla kota po sterylizacji, o obniżonej kaloryczności, wciąż powinna być podstawą, bez której utrzymanie prawidłowej masy ciała zwierzęcia będzie bardzo trudne.

W utrzymaniu kota w dobrej kondycji i zdrowiu po zabiegu sterylizacji pomaga zarówno zmiana jego codziennej diety, jak i zwiększenie aktywności. Dobrym wyborem na start są specjalne karmy dla kotów sterylizowanych, które mają mniejszą gęstość kaloryczną. Wysterylizowanemu kotu warto również kupić kilka zabawek, które zachęcą go do ruchu.