Bezolejowe sprężone powietrze ma ogromne znaczenie dla jakości produktów oraz bezpieczeństwa konsumentów. W celu oczyszczenia sprężonego powietrza z cząstek oleju, ale także bakterii i grzybów wykorzystuje się różne rozwiązania. Jednym z popularniejszych jest tzw. oczyszczanie adsorpcyjne za pomocą filtrów z węglem aktywnym lub specjalnych adsorberów z węglem aktywnym. Filtry znajdują zastosowanie w przypadku mniejszych strumieni sprężonego powietrza, z kolei adsorbery stosuje się przy procesach produkcyjnych, w których wykorzystuje się większe ilości sprężonego powietrza. Na czym polega adsorpcja na węglu aktywnym? Poniżej wyjaśniamy, jak przebiega ten proces.
Jak wygląda oczyszczanie adsorpcyjne z zastosowanie węgla aktywnego?
Aby uwolnić sprężone powietrze od zanieczyszczeń, w pierwszej kolejności należy je wstępnie przefiltrować. Dopiero wstępnie oczyszczone oraz osuszone sprężone powietrze z wykorzystaniem dyfuzora jest dalej przekazywane do adsorbera, w którym dochodzi do uwolnienia powietrza od cząsteczek oleju. Adsorpcja na węglu aktywnym to proces fizyczny, który polega na tym, że siły adhezyjne działające na powierzchni aktywnego węgla wiążą cząsteczki oleju i usuwają je ze sprężonego powietrza. Dzięki dużej powierzchni aktywnej sprasowanych granulek z węgla aktywnego środek adsorpcyjny przez długi czas oddziałuje na sprężone powietrze, dokładnie wychwytując zanieczyszczenia.
Kiedy należy wymienić węgiel aktywny w osuszaczu powietrza?
Takie rozwiązanie, proponowane przez dostawcę technik sprężonego powietrza BEKO TECHNOLOGIES, pozwala na uzyskanie sprężonego powietrza o maksymalnej zawartości oleju resztkowego wynoszącej 0,003 mg/m3, co zgodnie z wymogami normy ISO 8573-1 odpowiada klasie jakości 1-2. Zastosowanie węgla aktywnego nie oznacza jednak takiej samej efektywności przez cały okres użytkowania adsorbera. Po określonym czasie oczyszczania najczęściej po 8000-10 000 godzin pracy aktywny węgiel zostaje nasycony, przez co przestaje skutecznie pochłaniać cząsteczki oleju. Wówczas jest to sygnał oznaczający konieczność jego wymiany. Ważne jest przy tym to, by w procesie adsorpcji wykorzystywać wysokiej jakości aktywny węgiel, gdyż to od niego zależy jakość uzyskanego sprężonego powietrza.
Leave a Reply