Jak prawidłowo myć zęby?

mycie zebow

mycie zebow

Mycie zębów usuwa resztki jedzenia, hamuje namnażanie bakterii oraz neutralizuje kwaśne pH. Dzięki temu pomaga zapobiec wielu poważnym problemom w obrębie jamy ustnej. Nie wystarczy jednak myć zęby – trzeba to jeszcze robić we właściwy sposób. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć kosztownego leczenia stomatologicznego.

Jak często i jak długo szczotkować zęby?

Zęby zaleca się myć co najmniej dwa razy dziennie – najlepiej po śniadaniu oraz przed pójściem spać. Szczotkowanie przed udaniem się na spoczynek jest szczególnie ważne, ponieważ gdy śpimy, w jamie ustnej wydziela się mniej śliny. Jest ona nośnikiem składników mineralnych, które pozwalają utrzymać prawidłowe pH w jamie ustnej. Z tego względu podczas snu zęby są bardziej narażone na próchnicę. Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty. Aby przekonać się, ile Ci ono zajmuje, możesz skorzystać ze stopera. Dwukrotne mycie zębów przez co najmniej dwie minuty każdego dnia pomoże Ci uniknąć leczenia kanałowego oraz innych kosztownych i inwazyjnych zabiegów stomatologicznych.

Prawidłowe mycie zębów krok po kroku

Do mycia zębów możesz użyć szczoteczki manualnej lub elektrycznej. Te drugie są skuteczniejsze, ponieważ realizują w ciągu minuty znacznie więcej ruchów, niż jest w stanie wykonać człowiek. Od rodzaju urządzenia ważniejsza jest jednak odpowiednia technika. Opisuje ją dla nas pracownik przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku:

  • Nawilż szczoteczkę i nałóż pastę w ilości zbliżonej do ziarna grochu.
  • Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i wymiatającymi ruchami delikatnie myj zęby w taki sposób, aby włókna stale do nich przylegały.
  • Stopniowo przesuwaj szczoteczkę co 2-3 zęby, stale stosując wymiatające ruchy. Na każdą sekcję (lewą górną, prawą górną, lewą dolną i prawą dolną) poświęć minimum 30 sekund.
  • Trzymając szczoteczkę w pozycji pionowej, użyj jej końcówki do oczyszczenia wewnętrznej powierzchni górnych i dolnych zębów.
  • Nie zapomnij o języku – możesz go wyczyścić szczoteczką, stosując okrężne ruchy, lub specjalnym skrobakiem.

Na koniec wypluj pianę. Nie musisz płukać jamy ustnej wodą – pozostawisz w ten sposób na zębach film ochronny. Aby dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej, możesz zastosować płyn do płukania oraz skorzystać z nici dentystycznej, aby usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc.