Jak przygotować się na zbliżający się sezon gry w piłkę na świeżym powietrzu?

przygotowania do sezonu

Piłka nożna od lat jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Dostarcza emocji zarówno kibicom jak i piłkarzom. Mecze poszczególnych lig oraz mistrzostw skupiają wokół siebie wiele osób wspólnie kochających ten sport. Piłka nożna z pozoru wydaje się prostym sportem, jednak posiada szereg zasad, dzięki którym rozgrywka jest emocjonująca. Dodatkowo, gwiazdy piłki nożnej są osobami niezwykle medialnymi, co sprawia, że ludzie z roku na rok interesują się tą dyscypliną coraz bardziej. Piłka nożna od dziecięcych lat stanowi jedną z ulubionych zabaw młodych dziewcząt i chłopców. Posiada niesamowity klimat, potrafi jednoczyć szersze grupy ludzi na całym świecie. Amatorska piłka nożna najprzyjemniejsza jest w miesiącach ciepłych. Często śnieg skutecznie uniemożliwia odbywanie się meczy na wynajmowanych boiskach. W związku z przyjściem wiosny, warto pomyśleć jak przygotować się na sezon piłkarski na świeżym powietrzu.

Przygotowanie kondycyjne

Warto ponownie wdrążyć się regularne ćwiczenia. Jeśli ktoś nie przywiązuje wagi do kondycji, może liczyć się z efektami ubocznymi meczów, takimi jak zakwasy czy przemęczenie mięśniowe. Często zdarza się, że piłka nożna generuje kontuzje. Warto skupić się na każdej z nich i przy ćwiczeniach nie nadwyrężać tych części ciała. Treningi muszą być prowadzone z głową, połączone z odpowiednim rozciąganiem, które zapobiega kontuzjom mięśniowym. 

Ćwiczenia warto rozpocząć od odpowiedniej rozgrzewki, która prowadzi do pobudzenia układu oddechowego i krążenia. Najpierw zaczynamy od rozbiegania. Warto ten czas wykorzystać na bieg, trucht czy bieg z wyskokami. Ten rodzaj rozgrzewki wykonuje się bez obecności piłki. Kolejne ćwiczenia dotyczą prowadzenia piłki w różne strony, kontroli tempa biegu z piłką czy uderzaniu piłki głową. Najważniejszym aspektem w treningach jest jednak regularność ćwiczeń. Może przynieść ogromne efekty.

O jakie wyposażenie warto zadbać?

W piłce nożnej istotny jest także ubiór. Najczęściej drużyna funduje swoje stroje zawodnikom, jednak w przypadku amatorskiej gry w piłkę warto dobrać coś pod siebie. W przypadku gry na świeżym powietrzu można wziąć pod uwagę różne warunki pogodowe. W takich przypadkach dobrze sprawdzi się odzież termoizolacyjna, gdy mecz odbywa się zimą. W pozostałych przypadkach ważne, by odzież nie ograniczała ruchów. Istotną kwestią są także ochraniacze. Służą one przede wszystkim do ochrony przed poważnymi kontuzjami, ale także przed zadrapaniami. Część z nich działa uciskowo, dzięki czemu zapobiega zwichnięciom. Największą wagę zawodnicy przywiązują do butów. Korki powinny działać antypoślizgowo, zwłaszcza w warunkach deszczowych, ale także pozwolić zawodnikowi na swobodne poruszanie się po murawie. Wśród wyposażenia w sklepie Decathlon Adidas do piłki nożnej jest niezwykle popularny, w swoim asortymencie ta firma posiada szeroki wachlarz piłek oraz butów przeznaczonych do futbolu na każdej murawie. Warto zaopatrzyć się w sprawdzone i dobrej jakości sprzęt, by czerpać jak najwięcej radości z pięknego sportu, jakim jest piłka nożna.

Podsumowując, przygotowując się do piłki nożnej na świeżym powietrzu warto skupić się na kondycji i regularnych treningach, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Drugą sprawą jest odpowiednie wyposażenie. Nie można zapominać o ochronie stawów i ścięgien, a wybór odpowiedniego obuwia może zapobiec nieprzyjemnemu wypadkowi.