Jak wykonać ocieplenie dachu płaskiego?

ocieplanie dachu

ocieplanie dachu

Dachy płaskie to nie tylko relikt budownictwa lat 60. i 70., ale także rozwiązanie wybierane podczas budowy nowoczesnych, minimalistycznych domów. Ocieplenie takiego dachu nie jest tak łatwe, jak w przypadku dachu spadzistego, a niewłaściwe wykonanie izolacji skutkuje znacznymi stratami ciepła w budynku, co z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Jak zatem skutecznie wykonać ocieplenie dachu płaskiego? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Wybór materiału termoizolacyjnego

Przed przystąpieniem do ocieplenia dachu płaskiego konieczne jest wybranie efektywnego termicznie materiału izolacyjnego. Termoizolację dachu można wykonać z wykorzystaniem:

  • styropianu,
  • wełny mineralnej,
  • płyt z piany poliuretanowej.

Najtańsze jest niewątpliwie zastosowanie styropianu, jednak (podobnie jak wełna) materiał ten ma swoje wady. Coraz większą popularność zyskuje zastosowanie innowacyjnych płyt PIR, a o przyczyny ich skuteczności spytaliśmy specjalistów z firmy termPIR – producenta płyt PIR:

Płyty PIR wyróżniają się na tle innych materiałów termoizolacyjnych wysoką efektywnością termiczną – charakteryzuje je bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a ponadto są odporne na wilgoć i działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Są także lekkie oraz łatwe w montażu, a jednocześnie twarde i wytrzymałe, co przekłada się na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.

Zastosowanie płyt PIR to kosztowne rozwiązanie, jednak dzięki bardzo dobrym właściwościom termoizolacyjnym inwestycja ta zwraca się podczas eksploatacji. Jak zatem zamontować płyty PIR, by zapewniały efektywne ocieplenie dachu płaskiego?

Ocieplenie dachu płaskiego za pomocą płyt PIR: krok po kroku

Wykonanie termoizolacji dachu płaskiego z wykorzystaniem płyt PIR należy rozpocząć od oczyszczenia podłoża z pyłu, by następnie przygotować warstwę nośną złożoną z blach trapezowych. Na nich zgodnie z kierunkiem spadku dachu układana jest specjalna folia paroizolacyjna, która zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią. Kolejny etap to układanie płyt izolacyjnych – montuje się je metodą jedno- lub dwuwarstwową (zwaną też metodą mijankową), a ewentualne szczeliny trzeba uzupełnić pianką montażową. Choć proces ten nie jest zbyt skomplikowany, ocieplenie dachu płaskiego warto powierzyć profesjonalistom, by upewnić się, że wykonana izolacja skutecznie zabezpieczy budynek przed utratą ciepła.