Jakie elementy mają wpływ na zabezpieczenie dachu i pokrycia przed wiatrem?

zabezpieczenie dachu

zabezpieczenie dachu

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego powinien się sprowadzać nie tylko do tego, aby znaleźć materiał w korzystnej cenie, który będzie się prezentował estetycznie. Oprócz tego ważna jest również odporność blachodachówki czy dachówki ceramicznej na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Na szczególną uwagę zasługują dachy znajdujące się na obszarach narażonych na silne i częste wiatry. Jakie elementy mogą je przed nimi zabezpieczyć?

Jakie pokrycie dachowe najlepiej wybrać w miejscach, które są narażone na silne wiatry?

Zastanawiając się nad tym, jakie pokrycie dachowe najlepiej wybrać, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę to, w jakiej strefie znajduje się obiekt. Największa część obszaru Polski jest położona w strefie I, gdzie występują najsłabsze wiatry. Pojezierze Pomorskie i okolice Zatoki Gdańskiej to z kolei obszar leżący w strefie II, gdzie mamy do czynienia z umiarkowaną siłą wiatru. Strefa III to z kolei górskie obszary, w tym przede wszystkim Pogórze Karpackie i Przedgórze Sudeckie, gdzie występują najsilniejsze wiatry.

Jeśli chodzi o rodzaj pokrycia dachowego, który najlepiej poradzi sobie w przypadku tych trzecich, to warto wybrać na przykład blachodachówkę. Podczas zakupu materiału chodzi przede wszystkim o to, aby wybrać podzespoły o niewielkich rozmiarach, które jednocześnie są ciężkie. Dzieje się tak, ponieważ wówczas w przypadku wichury może dojść wyłącznie do uszkodzenia pojedynczych elementów. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w łupek naturalny, który jest gęsto układany albo w płytki włókno-cementowe.

O czym pamiętać podczas montażu dachówek?

Wybór odpowiedniego materiału nie wystarczy, aby dach był odpowiednio zabezpieczony przed silnym wiatrem. O to, co jeszcze warto zrobić i w jakie elementy zainwestować, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Na stabilność pokrycia dachowego wpływa między innymi sposób montażu. W przypadku dachów, które są szczególnie narażone na porywiste wiatry, należy zwrócić uwagę na jakość przeprowadzanych prac dekarskich. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby zamocować dobrze dachówki znajdujące się na połaciach. Aby to zrobić, przydadzą się spinki do dachówek oraz klamry do gąsiorów. Aby zmniejszyć ryzyko zerwania się dachu, można również zastanowić się nad inwestycją we wzmocnione murłaty, czyli drewniane belki dachowe. Bardzo ważne jest też wzmocnienie, zwłaszcza jeśli są cienkie. W tym przypadku warto zastosować wieniec obwodowy, który skutecznie zespoli je z wieńcami ścianek kolankowych.