Stolarka drzwiowa i okienna może posiadać właściwości antywłamaniowe. Takie produkty wybierane są zwłaszcza do lokali usługowych, firm produkcyjnych, ale też domów prywatnych. Ochrona mienia ma kluczowe znaczenie dla coraz większej liczby osób, czemu nie można się dziwić. Drzwi antywłamaniowe mają nie tylko odstraszać, ale też utrudniać sforsowanie zapory przez włamywacza. Jak sprawdzić, czy dane drzwi rzeczywiście są antywłamaniowe?
Posiadane certyfikaty i normy bezpieczeństwa
Sprzedawane w Polsce drzwi antywłamaniowe mogą posiadać certyfikaty IMP, ITB oraz CLKKGP. Certyfikaty otrzymane od tych ośrodków rzeczywiście potwierdzają, że skrzydło drzwiowe ma obiecywane przez producenta właściwości antywłamaniowe. Jeśli jednak nie znajdziesz na nich oznaczenia tych instytucji, może się okazać, że wybierasz standardową stolarkę drzwiową bez dodatkowych zabezpieczeń.
Dodatkowym warunkiem posiadania właściwości antywłamaniowych jest spełnianie norm bezpieczeństwa. Takie produkty znajdziesz w ofercie firmy ROTOMBUD ze Szczecina. Klasy bezpieczeństwa drzwi antywłamaniowych są określane klasami od 1 do 6, gdzie poziom 6 oznacza najlepsze dostępne zabezpieczenia drzwi pancernych. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach zwykle stosuje się warianty typu 3 i 4. Warto wiedzieć, że klasa 1 i 2 nie oznacza stolarki w pełni antywłamaniowej, a jedynie posiadającą podwyższony poziom zabezpieczeń.
Wzmocniona konstrukcja drzwi i antywłamaniowy zamek
Drzwi są tak solidne, jak ich najsłabszy punkt. Dlatego wybierając drzwi antywłamaniowe, sięgnij po produkty o wzmocnionej konstrukcji. Poznasz je po wadze, ponieważ konstrukcja wielopłytowa oraz zabezpieczenia wewnętrzne przeciw sforsowaniu podnoszą ciężar całego skrzydła. Są to np. pręty wewnętrzne i bolce antywyważeniowe. Kluczowe znaczenie ma również zamek. On również powinien być certyfikowany i zapewniać wysoką klasę odporności na włamanie. Bardzo dobrze jeśli jest wyposażony w system automatycznego ryglowania. Drzwi wyposażone w zamek bez certyfikatu nie będą uznawane za antywłamaniowe.
Przed postawieniem na konkretny wariant drzwi antywłamaniowych koniecznie upewnij się, czy posiadają ww. zabezpieczenia. Tylko wtedy masz pewność, że sięgasz po wariant antywłamaniowy.