Optymalizacja podatkowa niektórym może wydawać się pojęciem oznaczającym coś nielegalnego, jednak w rzeczywistości istnieje szereg sposobów na zmniejszenie należnego opodatkowania bez naruszania jakichkolwiek przepisów prawa podatkowego. W poniższym artykule wskazujemy, jakie są najpopularniejsze metody optymalizacji podatkowej. Zapraszamy do lektury.
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja podatkowa to określenie dla szeregu działań, które mają na celu minimalizację liczby zobowiązań podatkowych z jednoczesnym przestrzeganiem wszystkich przepisów prawa podatkowego. Obecnie, gdy polskie prawo podatkowe zmienia się w tak szybkim tempie, stosowanie optymalizacji podatkowej jest niezwykle istotne.
W tym celu wykorzystuje się różne „furtki” – ulgi, zwolnienia podatkowe i wiele, wiele więcej. Aby proces optymalizacji podatkowej przebiegł po naszej myśli, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w doradztwie podatkowym.
Jakie są legalne metody optymalizacji podatkowej?
Liczba dostępnych metod optymalizacji podatkowej jest naprawdę wyjątkowo duża. Jedną z najbardziej znanych metod jest międzynarodowe planowanie podatkowe. Strategia ta polega na tym, że przedsiębiorca rejestruje firmę za granicą bądź przenosi obecną firmę do kraju, w którym podatki są zdecydowanie niższe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż takiemu działaniu towarzyszy ryzyko oraz pewne ograniczenia.
Sam fakt założenia firmy za granicą nie powoduje, iż przedsiębiorca nie będzie musiał rozliczyć się z PIT w Polsce. Niekiedy zdarza się, że pomimo założenia firmy poza granicami Polski, fiskus domaga się zapłacenia podatku dochodowego w Polsce.
Wskazuje na to art. 3 ust. 1 ustawy o PIT – wskazano tam na pojęcie centrum interesów osobistych bądź gospodarczych. Jeśli centrum interesów osobistych bądź gospodarczych danego przedsiębiorcy znajduje się w Polsce bądź w przypadku, gdy dany przedsiębiorca przebywa na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku, wtedy jego krajem rezydencji podatkowej musi być Polska. Stosowanie tej metody optymalizacji podatkowej trzeba zatem odpowiednio dobrze przemyśleć.
Oszczędzanie podatkowe
Oszczędzanie podatkowe jest metodą optymalizacji, która polega na tym, że wykorzystuje się rozmaite dostępne sposoby rozliczeń. Mowa tutaj na przykład o sytuacji, gdzie wybiera się uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy oraz przesuwa się termin powstania obowiązku zapłaty podatku, na przykład wystawiając fakturę za świadczone usługi na początku przyszłego miesiąca zamiast na końcu obecnego.
Planowanie podatkowe
Termin ten oznacza szereg działań ukierunkowanych na zmniejszenie obciążań podatkowych na podstawie danych. Istotą jest tutaj wykorzystywanie wszystkich dostępnych informacji – zarówno tych aktualnych jak i historycznych w celu uchronienia się przed niepotrzebnymi, dodatkowymi obciążeniami podatkowymi. Taka strategia może polegać nawet na krótkoterminowym zwiększaniu obciążeń podatkowych, na przykład po to, aby uzyskać kredyt na lepszych warunkach.
Więcej szczegółowych informacji na temat metod optymalizacji podatkowej można znaleźć na https://pragmago.pl/porada/metody-optymalizacji-podatkowej-jak-legalnie-zmniejszyc-obciazenia-podatkowe/.
Leave a Reply