Kiedy warto korzystać z używanych części zamiennych do aut?

uzywane czesci samochodowe

uzywane czesci samochodowe

Korzystanie z każdego pojazdu oznacza nieuchronne zużywanie się zamontowanych w nim podzespołów, a także różnych części i materiałów eksploatacyjnych. Ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na przeciwdziałanie kosztownym awariom wszystkie auta powinny być poddawane regularnym przeglądom, a wszelkie zauważone usterki muszą być systematycznie usuwane. Nie będzie to jednak możliwe bez zastosowania odpowiednich części zamiennych.

Co trzeba wiedzieć o częściach używanych?

Utrzymanie właściwego stanu technicznego pojazdu wymaga zgodnego z zaleceniami producenta serwisowania wszystkich najważniejszych podzespołów i w razie potrzeby zastępowania ich nowymi. Wiele koniecznych elementów ma jednak często dość wysokie ceny, stąd kupujący części do samochodów nierzadko zastanawiają się nad skorzystaniem z tańszych alternatyw, przede wszystkim szukając komponentów z drugiej ręki, a więc takich, które były wcześniej używane. Najczęściej pochodzą one z demontażu samochodów złomowanych ze względu na uszkodzenia, jakim uległy w wyniku poważnego wypadku albo wycofywanych z eksploatacji z racji zaawansowanego wieku.

Czy kupowanie części używanych ma sens?

Części używane są znacznie tańsze niż nowe, pozornie stanowią więc atrakcyjną opcję dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach naprawy. Trzeba jednak pamiętać, że choć cena ich zakupu będzie niższa, to jednocześnie z reguły ciężko określić ich stan techniczny bez odpowiedniego sprzętu i sporego doświadczenia. Może to oznaczać, że w krótkim czasie od wymiany ulegną one awarii, a nabywca stanie przed koniecznością poczynienia ponownego wydatku. Jeżeli komponent ma wpływ na bezpieczeństwo zastosowanie części pochodzącego z niesprawdzonego źródła może oznaczać zwiększone ryzyko wypadku. Należy też brać pod uwagę fakt, że wiele podzespołów oferowanych z drugiej ręki pochodzi z rozbieranych przez przestępców aut, które zostały wcześniej skradzione. Oryginalne części zamienne od renomowanych producentów można znaleźć w ofercie sklepu motoryzacyjnego S-auto z Wrocławia. Proponuje on m.in. elementy zawieszenia, układów hamulcowych, chłodzenia i ogrzewania oraz komponenty jednostek napędowych, a także ich osprzęt. Dostępne są również takie podzespoły jak wycieraczki, tarcze hamulcowe, filtry i akumulatory.