Asortyment urządzeń służących zapewnieniu optymalnych warunków cieplnych jest dość obszerny. Różnią się oczywiście ceną, surowcem wykorzystywanym do ich funkcjonowania, sposobem działania. Jak w tym gąszczu się nie zgubić i wybrać optymalny wariant?
Co wrzucić do pieca? Podział kotłów ze względu na rodzaj paliwa
Pierwszym kryterium podziału paliw jest ich forma. Wyróżnia się bowiem paliwa stałe, ciekłe i płynne, zaś wśród pierwszego typu wyodrębnić można jeszcze kilka podtypów. Dostępne są modele na węgiel, drewno, pellet, ekogroszek, brykiet.
Biomasa jest surowcem naturalnym pochodzenia roślinnego. Niedroga, ekologiczna, a proces spalania biomasy nie generuje związków siarki. Stanowi zatem wybór przyjazny i środowisku, i domowemu budżetowi, a chcąc wykorzystywać ten składnik do ogrzewania, można zaopatrzyć się między innymi w kotły Metalerg. Działający na rynku od wielu lat producent dostarcza odbiorcom urządzenia zasilane biomasą, w tym słomą, drewnem i trocinami.
Osobom, którym kondycja planety nie jest obojętna, można polecić kotły na biomasę. Łączą w sobie walory ekologiczne i ekonomiczne.
Kotły grzewcze dla zabieganych i niedysponujących czasem
Bardzo istotny jest sposób obsługi kotła. Niektóre z odmian są bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu częsta ingerencja człowieka nie jest wskazana. Należą do nich kotły z podajnikiem. Samodzielnie dozują paliwo, które trzeba jedynie w odstępach kilkudniowych uzupełniać. Będą idealne dla osób zapracowanych, spędzających dużo czasu poza domem.
Bardziej absorbujące pod względem obsługi, ale też tańsze w zakupie, są kotły bez podajnika. W ich przypadku użytkownik musi regularnie doglądać pracy urządzenia i kilka razy na przestrzeni doby dozować paliwo. Trzeba zatem pamiętać o regularnym odwiedzaniu kotła.
Zastanawiając się, który kocioł będzie najlepszy, warto przejrzeć, jakie piece co sklep internetowy ma do zaoferowania. Rozeznanie się w ofercie pozwoli porównać ceny, zapoznać się z właściwościami poszczególnych modeli i dokonać wstępnej selekcji.
Leave a Reply