Których witamin najbardziej potrzebują małe dzieci?

witaminy dla dzieci

witaminy dla dzieci

Okres rozwoju dziecka wymaga zapewnienia maluchowi właściwej podaży wszystkich najważniejszych witamin i składników mineralnych. Bez nich młody organizm nie będzie miał zapewnionych odpowiednich warunków do rozwoju. Jakie witaminy są najważniejsze dla noworodków i dla małych dzieci? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Witamina K dla noworodków

W przypadku noworodków największe znaczenie ma właściwa podaż witaminy K. Noworodek ma bardzo niski poziom witaminy K w organizmie, a jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi oraz do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Poprzez dostęp do odpowiedniej ilości witaminy K rany u małego dziecka goją się szybciej i sprawniej też przebiega proces mineralizacji kości. Podawanie niemowlakom witaminy K jest więc niezbędne do tego, aby zapewnić im odpowiednią ochronę i zapobiec np. wystąpieniu choroby krwotocznej.

Najwięcej witaminy K dziecko otrzymuje wraz z mlekiem matki. Jeśli jednak dieta matki jest uboga w tę witaminę, dostarczane dziecku w mleku ilości mogą być niewystarczające do pełnego pokrycia zapotrzebowania niemowlaka. Z tego względu warto jest też stosować zestawy witamin dla dzieci z witaminą K. U większych dzieci z kolei wystarczy wprowadzić do diety odpowiednio dużo warzyw (m.in. brokuły, szczypior, koperek, ziemniaki), zioła (głównie bazylia i oregano), a także sery i jogurty.

Witamina D

Ważna w przypadku małych dzieci jest też odpowiednia podaż witaminy D. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz do utrzymania właściwego wzrostu. Witamina D jest również potrzebna do wchłaniania i wykorzystywania przez młody organizm wapnia i fosforu, a później do utrzymywania dobrego poziomu wapnia we krwi. A skąd brać odpowiednie ilości witaminy D? Na to pytanie odpowiedział nasz rozmówca, farmaceuta z apteki online MIRO:

Naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. Niestety w Polsce dostęp do światła słonecznego nie jest przez cały rok tak samo dobry, dlatego też wielu lekarzy doradza, żeby u małych dzieci dodatkowo suplementować witaminę D.

Witamina C

Do prawidłowego rozwoju małych dzieci niezbędna jest też witamina C. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, dzięki witaminie C organizm jest w stanie wyprodukować więcej kolagenu, co sprawia, że zostają uszczelnione naczynia krwionośne. Oprócz tego witamina C ma też wpływ na zmniejszenie u dziecka uczucia zmęczenia.