Łupież pstry jest bardzo problematyczną i nieprzyjemną dolegliwością, która powoduje nadmierny świąd skóry i szorstkość. Dodatkowo, nieleczona, pozostawia na skórze nieatrakcyjne przebarwienia. Najwięcej przypadków zachorowania zanotowano u ludzi młodych, jednak nie jest to jedynym kryterium. Istotne, aby zapoznać się z informacjami na temat łupież pstry czym leczyć, aby kuracja przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Łupież pstry wywoływany jest przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia, które występują naturalnie na skórze każdego z nas. Choroba rozwija się w przypadku namnażania się bakterii. Do przyczyn tego zjawiska należy m.in.:
- nadmierne pocenie się,
- tłusta, przetłuszczająca się skóra,
- gorący i wilgotny klimat,
- osłabiony układ odpornościowy.
Leczenie łupieżu pstrego – sposoby
Za terapię I rzutu łupież pstry leczenie uznaje się leki miejscowe, których zadaniem jest pozbycie się martwej tkanki, zapobiegając rozprzestrzenianiu się grzybicy. Takie leki podzielone są na nieswoiste leki przeciwgrzybicze: siarka, siarczek selenu, kwas salicylowy, pirytiolan cynku. Specyficzne leki przeciwgrzybicze, których zadaniem jest niszczenie grzybów Malassezia, mają działanie grzybobójcze lub też blokują namnażanie się grzybów. Takie środki obejmują: imidazol-klotrimazol 1 proc. ketokonazol 2 proc., ekonazol, izoklonazol, mikonazol; cyklopiroksolaminę 1 proc. terbinafinę 1 proc.
W przypadku, gdy powyższe środki nie pomogą, należy włączyć leki doustne, które uznaje się za 2 linię obrony. Tabletki stosuje się raz dziennie, przez tydzień, niektóre 2-4 tygodni. Niestety, leki doustne mają szkodliwe działanie na wątrobę. Ponadto, w przypadku ciężarnych kobiet zaleca się leczenie miejscowe, gdyż łupież pstry leki doustne mogą być szkodliwe dla płodu.
W przypadku łagodnej formy łupieżu pstrego można zaopatrzyć się w różne produkty przeciwgrzybicze, czyli na łupież pstry leki bez recepty, np. szampon zawierający siarczek cynku, czy krem/maść z klotrimazolem na bazie mikonazolu.
Zobacz: Szampon na łupież pstry PITYVER
Podczas walki z tą przykrą dolegliwością należy pamiętać o rezygnacji ze stosowania tłustych kosmetyków i zastąpienia ich takimi, które nie mają tłustej konsystencji i nie powodują powstawania zaskórników. Lepsze efekty leczenia zapewnia odpowiednie zabezpieczenie skóry przed promieniami słonecznymi. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni krem przeciwsłoneczny – nie powinien być tłusty, oferować wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30 oraz zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.
Leczenie łupieżu pstrego, a odpowiednia dieta
Należy zredukować spożywanie cukrów prostych, będących pożywką dla grzybów – ich nadmiar w diecie przyczynia się do powstawania łupieżu. Ponadto, skutkuje utratą elastyczności, szybszym starzeniem się skóry – osłabia ją, co zwiększa skłonność do powstawania zmian chorobowych. Powinno się zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, która zawiera wysoką zawartość tłuszczu, soli oraz substancji chemicznych. Może ona zwiększać ryzyko alergii oraz podrażnienia skóry. Ponadto, składniki te są źródłem toksyn prowadzących do różnych schorzeń. Pij dużo wody. Odwodnienie organizmu może doprowadzić do przesuszenia i łuszczenia się skóry. Spożywaj produkty, które są bogate w witaminy A, E, z grupy B oraz cynk. Witamina A chroni skórę i zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji. E – zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry oraz powstawaniu stanów zapalnych. Witaminy z grupy B zmniejszają skłonności do zmian dermatologicznych i stanów zapalnych. Z kolei cynk wspomaga leczenie chorób dermatologicznych oraz odpowiada za szybsze gojenie się ran. Można również włączyć do swojej diety suplementy, w których składzie znajdziemy wymienione wyżej witaminy i minerały.
Podsumowanie
Łupież pstry jak leczyć jest procesem długotrwałym, jednak schorzenie to można skutecznie wyeliminować. Ważne jest, by regularnie stosować leki na łupież pstry, kremy oraz wprowadzić odpowiednią dietę.
Leave a Reply