Materiały wykończeniowe niezbędne przy pracach elewacyjnych

elewacja materialy

elewacja materialy

Elewacja jest nie tylko wizytówką domu, ale też zabezpieczeniem budynku przed działaniem zmiennych warunków panujących na zewnątrz. Dlatego właśnie podczas wykańczania ścian zewnętrznych należy kierować się zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Poznaj materiały wykończeniowe niezbędne podczas prac elewacyjnych!

Jakie funkcje pełnią materiały elewacyjne?

Przy pracach elewacyjnych stosowane są materiały wykończeniowe, które mają za zadanie przede wszystkim chronić ściany przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Powinny tworzyć trwałe powłoki, odporne na uszkodzenia mechaniczne, długotrwałe działanie wilgoci oraz wpływ zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Warto zwrócić uwagę na to, by zapobiegały rozwojowi mikroorganizmów w obrębie elewacji. Oczywiście duże znaczenie mają również względy estetyczne.

Tynki i okładziny

Największą popularnością podczas wykańczania ścian zewnętrznych cieszą się tynki cienkowarstwowe. Jak wyjaśnia producent materiałów budowlanych Sempre: tynki cienkowarstwowe doskonale nadają się do pokrywania ścian dwuwarstwowych ocieplonych wełną mineralną lub styropianem. Sprawdzają się w przypadku bloczków z betonu komórkowego. Świetnie trzymają się na podłożach gładkich. Ponieważ są łatwe w użyciu, powoli wypierają tradycyjne tynki cementowo-wapienne.

Alternatywnym sposobem wykańczania elewacji są okładziny, na przykład płytki klinkierowe, gresowe czy kamienne. Dobrze chronią ściany i stanowią ich ozdobę, pod warunkiem zastosowania odpowiednich klejów.

Farby elewacyjne

Podczas wykańczania elewacji nie można obyć się bez farb elewacyjnych. Wybierając preparaty do zastosowania zewnętrznego należy kierować się ich właściwościami technicznymi oraz wskazaniami producenta. Farby zewnętrzne powinny być odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by były odporne na uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Dobrze, jeśli ich skład zapewnia malowanym powierzchniom ochronę przed rozwojem mikroorganizmów.

Dobry grunt to podstawa!

Zabezpieczając elewację budynku, trzeba zwrócić uwagę również na cały szereg materiałów uzupełniających zewnętrznych, takich jak grunty, impregnaty czy preparaty do usuwania grzybów i alg. Dobry grunt to bowiem niezbędny element służący poprawie parametrów ściany, a wszelkiego rodzaju impregnaty pozwalają dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem elewacji.

Warunkiem uzyskania dobrego i trwałego efektu, jest właściwy dobór materiałów budowlanych do warunków. Inne środki będą bowiem konieczne w przypadku ścian narażonych na działanie wilgoci, inne zaś w przypadku budynków znajdujących się w miejscach wystawionych na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze dobrane preparaty pozwolą stworzyć piękną, wytrzymałą i solidną elewację!