Na czym polega gratowanie blach? 

gratowanie blach

gratowanie blach

Surowe blachy nie są całkowicie gładkie – mają ostre krawędzie, zadziory, nierówności, graty. Te niepożądane skrawki blachy mogą nie tylko zaburzyć działanie maszyny, do której włączono owe metalowe elementy, ale też stanowić zagrożenie dla zdrowia (skaleczenie jest niemal nieuniknione). Czym dokładnie jest gratowanie blach? Jak nazywamy urządzenie, które specjalizuje się w gratowaniu?

Czym jest gratowanie?

Gratowaniem określamy specjalistyczny proces wygładzania ostrych krawędzi oraz usuwania różnych zadzior, które powstają przy obróbce blach. Owe nierówności mogą utrudniać poszczególne etapy produkcji. Znajdują się na krawędziach. Gratowanie blach może przebierać równocześnie z fazowaniem (ścinanie pod zadanym kątem) czy wyoblaniem krawędzi. Wykonuje się je przy pomocy specjalnej gratowarki.

Czym jest gratowarka?

Gratowarka (gratownica) to specjalistyczna maszyna, służąca do gratowania blach. Wyróżniamy wiele modeli i marek owych urządzeń, różniących się od siebie mocą, sposobem działania. Jak działa gratowarka? Przez jej wnętrze przedostaje się metalowy element, położony na taśmie. Wewnątrz urządzenia znajduje się mocowany na bębnie arkusz papieru ściernego, który porusza się z bardzo dużą prędkością i pod różnymi kątami – daje to możliwość skutecznego ścierania zadr i nierówności. Gratowarki są całkowicie bezpieczne.

Użytkuje się je w różnych przedsiębiorstwach, zajmujących się wytwarzaniem metalowych elementów oraz detali z blach, plastiku. Niektóre gratowarki umożliwiają jednoczesne fazowanie danych części, wykonywanie wyobleń. Można je bezproblemowo włączyć do linii produkcyjnej z powodu łatwej obsługi oraz istnienia przesuwanej taśmy. Dzięki temu jeden pracownik może obsługiwać kilka różnych urządzeń (łącznie z gratowarką), co obniża koszty produkcji.

Firma MADORA dostarcza maszyny do czyszczenia i gratowania blach – w tym gratowarki o różnych szerokościach roboczych oraz odmiennych możliwościach.

Znaczenie gratowania blach

Gratowanie blach ma duży wpływ na efekt wizualny gotowego, metalowego produktu. Surowa blacha ma bardzo ostre brzegi – czyli tzw. graty i zadziory, które mogłyby z łatwością przebić, zranić delikatną skórę. Gratowanie zatem jest gwarancją bezpieczeństwa przy użytkowaniu metalowych elementów. Ewentualny montaż takich fragmentów z zadziorami mógłby skutkować także trwałym uszkodzeniem urządzenia, w którym się je wykorzystało. Gratowanie pozwala uzyskać efekt idealnego kształtu u blach – dokładnie taki, jaki był zaplanowany na etapie projektowania.