Najważniejsze elementy wyposażenia serwerowni

baza danych

baza danych

Serwerownia stacjonarna lub serwerownia mobilna to pomieszczenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym przedsiębiorstwie, które przechowuje duże ilości danych. Takie firmy wymagają bowiem solidnego zaplecza IT. Wybrane urządzenia i akcesoria mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, które jest gwarantowane przez stworzenie odpowiednich warunków. Jakie elementy powinny się znaleźć w serwerowni, aby była funkcjonalna?

Co zaliczamy do podstawowego wyposażenia serwerowni?

Wyposażenie serwerowni jest uzależnione od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, dlatego specjaliści  projektują to pomieszczenie dopiero po zebraniu szczegółowego wywiadu dotyczącego obecnego i przyszłego zapotrzebowania. Możemy wymienić kilka elementów, które muszą się znaleźć w każdej serwerowni. O ich omówienie poprosiliśmy specjalistę pracującego w firmie zajmującej się sprzedażą serwerowni kontenerowych w Warszawie Peranek, który wytłumaczył:

– Do podstawowego wyposażenia serwerowni zaliczamy kilka elementów. To przede wszystkim wysokiej jakości przewody sieciowe oraz odpowiednio dopasowane szafy serwerowe. Konieczne jest również wyposażenie pomieszczenia w zasilacze bezprzewodowe UPS oraz agregaty prądotwórcze, które zapewnią płynny przepływ powietrza nawet w przypadku nagłej przerwy w dostawie energii. Warto również wspomnieć o drobnych akcesoriach, na przykład przedłużaczach, mostach sieciowych czy o systemach okablowania.

Co jeszcze powinno się znaleźć w serwerowni?

Oprócz omówionych przez naszego rozmówcę elementów serwerownia powinna być też wyposażona w instalacje, które umożliwią jej bezpieczną pracę w różnych warunkach. Mowa tutaj przede wszystkim o klimatyzacji precyzyjnej, która umożliwi kontrolę temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza, co jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń IT, ponieważ sprzęty potrzebują ściśle określonych warunków, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność powietrza. Kolejnym elementem jest system gaszenia gazem.

Są to samoczynne urządzenia gaśnicze, czyli automatyczny system pożarowy. Taka instalacja chroni przed powstawaniem dużych zniszczeń sprzętu i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. W serwerowni stacjonarnej nierzadko przydatna okazuje się również podłoga techniczna, która jest nazywana również podłogą podniesioną. Taki system pozwala na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania sprzętom, ponieważ magazynuje okablowanie niezbędne do funkcjonowania sprzętów. Ponadto zapewnia też estetykę, ponieważ podłoże może zostać pokryte na przykład terakotą, wykładziną dywanową, panelami albo marmurem.