Protetyka stomatologiczna – jakie metody są dostępne?

wizyta u dentysty

wizyta u dentystyStomatologia w dzisiejszych czasach składa się z naprawdę wielu dziedzin, które pozwalają na kompleksowe zadbanie o stan uzębienia. Jedną z nich jest protetyka stomatologiczna, która zajmuje się odbudową zębów uszkodzonych oraz utraconych. Jakie metody są stosowane w ramach protetyki stomatologicznej?

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Dziedzina taka jak protetyka stomatologiczna w Łodzi to bardzo ważna część każdej dobrej kliniki stomatologicznej. Wedle definicji ten dział stomatologii ma na celu przywrócenie pierwotnych warunków zgryzowych. Mowa tu więc o odbudowie uszkodzonych, a także utraconych zębów.

Protetyka stomatologiczna wykorzystuje naprawdę wiele przeróżnych metod leczenia. Jedna z nich to implanty zębowe w Łodzi, które mają na celu zastąpienie zaledwie pojedynczych zębów i są stosowane, gdy nie ma jeszcze wskazań do stworzenia całościowej protezy danej części uzębienia.

Jakie metody są wykorzystywane przez protetykę stomatologiczną?

Jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej to oczywiście wykorzystywanie implantów zębowych, które mają formę wkrętów mających imitować koronę zęba. Do tych wkrętów są przyczepione korony protetyczne, które z kolei imitują kształt zdrowego zęba, który z dowolnego powodu mógł zostać utracony lub poważnie uszkodzony. Taki implant to stały sposób na zapełnienie ubytków i jest on bardzo korzystny, gdyż jest odporny na przebarwienia, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych niebezpieczeństw, z którymi zmagają się „zwykłe” zęby.

Implanty to jednak zaledwie jedna z wielu metod leczenia, które są wykorzystywane w protetyce stomatologicznej. Oprócz tego stosowane protezy. Te mają przeróżne formy od protez stałych, które są montowane na stale w ustach i ich wyjęcie nie jest możliwe bez stomatologa po ruchome, które mogą być wyjmowane. Tworzone w ramach protetyki stomatologicznej protezy mogą być również całościowe lub dotyczyć zaledwie górnej bądź dolnej części uzębienia.