Przejmij kontrolę nad jakością wody w kuchni

kobieta pijąca wodę

Zdrowy styl życia to cały szereg świadomych wyborów. Poświęcamy wiele czasu na znajdowanie ekologicznej żywności. Szukamy sposobów na zachowanie wewnętrznego balansu i dobrej kondycji. Zwróćmy jednak uwagę na coś tak podstawowego jak woda. Jest źródłem życia. Pijemy ją codziennie, i z niej też w większości się składamy. Czas zatem na doskonałej jakości wodę prosto z kuchennego kranu. Dla zdrowia i wygody!

Dlaczego warto filtrować wodę z kranu?

Niewątpliwie woda jest oczyszczana i uzdatniana zanim trafi do sieci wodociągowej. Jednak zdarza się, że mogą się w niej nadal utrzymywać zanieczyszczenia w postaci pestycydów, hormonów, mikroplastiku, wirusów i innych drobnoustrojów, jak cysty. Z kolei za pojawiającą się rdzę i osady może odpowiadać niedoskonały proces oczyszczania lub skorodowana instalacja wodociągowa, chociażby w zamieszkiwanym przez nas budynku.

Jaki system filtrowania wybrać?

Niezależnie od tego czy masz liczną rodzinę, jesteś singlem, albo prowadzisz bogate życie towarzyskie, to znajdziesz odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Wystarczy jedynie odpowiedzieć sobie na pytania? Czy potrzebuję wody tylko do picia czy też do gotowania? Czy mam w szafce miejsce na dodatkowe urządzenia?

Bateria na kapsułki z filtrem

Bateria kuchenna Franke Vital to jedyna bateria, w której proces filtrowania odbywa się w małej kapsułce umieszczonej w dodatkowej wylewce. Oznacza to, że w szafce zlewozmywakowej nie trzeba montować żadnych specjalnych urządzeń. Bateria dostępna jest w trzech wersjach: z ruchomą lub stałą wylewką oraz jako sama wylewka filtrująca, którą można zamontować obok istniejącej już baterii. Do wyboru mamy również dwa warianty wykończenia. Innowacyjne rozwiązania i subtelny design Vital zapewniły jej nagrodę Red Dot, jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie projektowania.

Zalety filtra kapsułkowego

Filtr kapsułkowy baterii Vital oczyszcza wodę nie tylko z rdzy, osadów czy piasku, ale usuwa również 99% wirusów i bakterii oraz mikrocząsteczki plastiku. Z kolei węgiel aktywny poprawia jej smak i zapach. Co ważne, filtr pozostawia w wodzie cenne minerały i mikroelementy, które potrzebne są naszemu organizmowi. Kapsułki filtrujące występują w dwóch wersjach – do wody o mniejszej i większej mętności (zmętnienie jest uważane za dobry wskaźnik do oceny jakości wody pitnej wg. WHO 2017) a ich wydajność to około 500 litrów. Dla statystycznej, czteroosobowej rodziny i czworonoga, wystarczy to na dwa, trzy miesiące. Używanie filtra kapsułkowego pozwala również w znaczącym stopniu zredukować zużycie plastiku (o około 500 butelek PET rocznie) i pomaga przeciętnej rodzinie zaoszczędzić nawet do 2472 zł rocznie (zakładając, że zalecane dzienne spożycie wody to ok 2 l, zatem 4 osoby w gospodarstwie domowym zużywają do 3000 litrów wody rocznie.)

Filtrowanie i odkamienianie w jednym

Kompaktowy system Franke Clear Water składa się z wymiennego filtra, specjalnej baterii oraz elektronicznego zegara, który przypomina o wymianie filtra na nowy. Rozwiązanie to stworzone zostało z myślą o dużych rodzinach, dlatego jego wydajność obliczona jest na 8000 litrów. Filtr montowany jest w szafce pod zlewozmywakiem, gdzie nie zajmuje wiele miejsca, zatem nie ogranicza przestrzeni potrzebnej na przykład do umieszczenia sortowników na śmieci.

Filtr usuwa chlor, toksyczne metale ciężkie, związki organiczne, jak pestycydy, i redukuje także rozwój bakterii. Woda z systemu Clear Water jest smaczna i pozbawiona zapachów, które mogą pochodzić z instalacji wodociągowej. Ważną zaletą systemu jest zmiękczanie wody, za co odpowiada wkład jonowymienny redukujący zawartość związków wapnia i magnezu. Dzięki temu nie mamy problemów z osadzającym się tzw. kamieniem.

Specjalna dwufunkcyjna bateria

Umiejscowiony w szafce zlewozmywakowej filtr podłączony jest do specjalnej dwufunkcyjnej baterii. Do wyboru mamy modele z serii Neptune, Eos i Atlas, które w nazwie mają oznaczenie Clear Water. Każda z nich obsługuje zimną, gorącą i przefiltrowaną wodę. Ich styl jest prosty i nowoczesny, zatem bez problemu dopasujemy je do każdej kuchni. Tym bardziej, że do wyboru mamy najbardziej popularne i uniwersalne wykończenia jak stal, chrom oraz kolory Fragranitu.

Czysta woda, bezpośrednio z kranu to wygodne rozwiązanie w szczególności dla dzieci i osób starszych, które samodzielnie mogą z niej korzystać o dowolnej porze dnia lub nocy. Możemy również używać jej nie tylko do picia, ale również do gotowania, co korzystnie wpłynie na smak potraw. To także korzyści dla środowiska naturalnego. Zużywamy mniej plastikowych opakowań, które normalnie trafiłyby na wysypiska. Ale zmniejszamy również transport wody butelkowanej, co oznacza redukcję śladu węglowego.