Przytul ekosystem i pomóż go uratować. W Ełku ruszył innowacyjny projekt

kobieta ze słonecznikami

Efektem ubocznym naszej cywilizacji jest zatruta ziemia i zniszczone zdrowie. Chorują ludzie, zwierzęta, rośliny. Skażone są: żywność, powietrze, woda. Czy można to zmienić? EnergoTULI to innowacyjny projekt społeczny, który ma na celu kompleksową ochronę ekosystemów. To również profilaktyczne i edukacyjne działania na rzecz przyrody, która jeszcze nas otacza.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest ełcka firma Energoutil Sp. z o.o. specjalizująca się w utylizacji odpadów zwierzęcych, produkcji mączki mięsno-kostnej i tłuszczy oraz Zielonej Energii. Co ważne założona przez nich organizacja – EnergoTULI – działa non profit.

– Na świecie aż 75 proc. środowiska lądowego i około 66 proc. środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Oczywiście nie uratujemy przyrody na całym świecie, ale jeżeli zaczniemy działać lokalnie i damy przykład innym, to mamy spore szanse. Ale musimy działać już dziś – mówi Wojciech Laskowski, dyrektor handlowy w Energoutil. – Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat ochrony środowiska, jak i bezpośrednia pomoc w ochronie całego ekosystemu naszej planety.

Skąd nazwa?

Nazwa EnergoTULI nie wzięła się przez przypadek. Z jednej strony nawiązuje do firmy, z drugiej oczywiście – do przytulania. W tym przypadku chodzi o „przytulenie” całego naszego ekosystemu.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że bliski kontakt z drugą osobą potrafi mieć zbawienne skutki zdrowotne. W naszym projekcie będzie bardzo podobnie. Chcemy, aby jak najwięcej osób zainteresowało się obecnym problemem, z jakim zmaga się cały ekosystem. Jest on już bardzo zniszczony, ale jak to w naturze bywa, potrafi szybko się regenerować – mówi Wojciech Laskowski.

Założenia projektu

Kolejnym założeniem projektu społecznego EnergoTULI jest wspieranie władz Ełku i województwa warmińsko–mazurskiego w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W planach są: atrakcyjne akcje i przedsięwzięcia społeczne, finansowanie miejsc, produktów oraz lokalnych imprez, dzięki którym zwiększy się świadomość społeczna na temat ochrony środowiska. Organizatorzy i pomysłodawcy planują przeprowadzić również lekcje w szkołach i pogadanki w przedszkolach, które pomogą w proekologicznej edukacji dzieci od najmłodszych lat.

Warto pamiętać, że lasy, łąki czy jeziora to nie tylko miejsca, w których można się zrelaksować, ale przede wszystkim dom dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Ochrona środowiska jest więc niezbędna, by nie zaburzyć delikatnej równowagi ekosystemu. Autorzy projektu EnergoTULI jeszcze nieraz o tym przypomną.