Rozwój osobisty a pasja – jak znaleźć dla siebie zajęcie?

samorealizacja

samorealizacja

Doskonalenie siebie poprzez nieustanne szlifowanie swoich umiejętności to ważna cecha ludzi podążających w danym kierunku. Można powiedzieć, że człowiek uczy się siebie całe życie, przez co nigdy nie jest za późno na wyznaczanie sobie nowych celów związanych z karierą, pasją czy relacjami międzyludzkimi. Szczęśliwy jest ten, kto stawia na samorozwój, niekoniecznie z myślą o osiągnięciu natychmiastowego sukcesu.

Zwróćmy tylko uwagę na to, ile czasu marnujemy w ciągu dnia na bezcelowe korzystanie z urządzeń elektronicznych czy chociażby na nadmierną ilość snu. Wbrew pozorom, w trakcie dnia jesteśmy w stanie zrobić wiele rzeczy – wystarczy odpowiednie rozplanowanie i ścisłe trzymanie się ich harmonogramu.

Czy rozwój osobisty jest koniecznością?

Bardzo popularnym ostatnimi czasy stwierdzeniem jest, iż kto się nie rozwija, ten się cofa. Wiele osób nie traktuje tej tezy poważnie, a to głównie z jednego powodu – często stosuje się ją tylko w nawiązaniu do życia zawodowego. Doskonale rozumiemy, że życie to nie tylko praca, a człowiek może zdobywać swoje umiejętności również prywatnie. Ustalmy więc, że rozwój swojej kariery zostawiamy na czas spędzony w firmie, a przez resztę dnia odcinamy się od tych obowiązków. To również jest spory krok w kierunku rozwoju osobistego. Uczymy się nie przenosić pracy do domu i nie wyładowywać swoich emocji związanych z nieprzyjemnym klientem na bliskich. Zamiast tego poświęcamy im czas i zacieśniamy relacje w całej naszej rodzinie.

osobisty rozwoj

Resztę dnia poświęcamy naszemu hobby, a porą wieczorną chętnie wychodzimy na trening. Znaczenie rozwoju osobistego nie zawsze związane jest tylko i wyłącznie z nabywaniem ogromnej wiedzy i czytaniem kilku książek jednej doby. Oczywiście, do tej czynności również zachęcamy, jednak poza teorią, w życiu ważna jest także praktyka. Czy zatem rozwój osobisty jest konieczny? Mając w ramach alternatywy wyłącznie leżenie i nic nierobienie, odpowiadamy – TAK.

Znalezienie pasji sporym krokiem w rozwoju

Osoby, dla których samorozwój stoi zawsze na pierwszym miejscu, posiadają jakieś ciekawe hobby. Jego wybór jest zależny od indywidualnych preferencji i nie można go nikomu narzucić. Ważne jednak, aby mieć nieustanną motywację do wykonywania takiej czynności i stale się w niej rozwijać. Być może, dzięki temu kiedyś uda nam się przełożyć pasję na zyski i zacząć na tym albo zarabiać, albo zdobywać różnego rodzaju tytuły. Wielu ludzi szybko traci jednak zapał nie tylko do regularnego wykonywania hobby, ale nawet do jego szukania. Każda pasja musi dawać radość i zachęcać do dalszego działania nie wymagając jakichkolwiek przerw. To zarówno znakomity sposób na rozwój swoich umiejętności, jak i na odpoczynek i zrelaksowanie się po ciężkim dniu w pracy. Pomimo wysiłku fizycznego, wykonywanie hobby ma ogromny wpływ na nasz umysł, ducha i emocje.

Warto szukać sobie takiego zajęcia, przez które w znacznym stopniu wzrośnie nasza samoocena i poczucie własnej wartości. Często właśnie brak tych cech odwodzi nas od podjęcia prób dotyczących jakiegokolwiek rozwoju osobistego.