Sposoby na szybkie wykonanie elewacji domu

elewacja

elewacjaElewacja chroni ściany budynku przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Odpowiednio dobrana powinna charakteryzować się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również odpornością na mróz, deszcz i słońce. Można ją wykonać w różny sposób, w zależności od budżetu, jakim dysponujemy. Jakie są sposoby na jej szybkie wykonanie? Podpowiadamy.

Rodzaje elewacji domu

Elewacja domu pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również jest to warstwa, która chroni ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór materiału, z którego będzie wykonana może zaważyć na jej trwałości. Najczęściej spotykamy jej dwa rodzaje – tynk lub deski. Drewniana okładzina to prostokątne deski, o szerokości do 150 mm, a grubości nie mniejszej niż 16 mm, które w zależności od swoich wymiarów nadają budynkowi nowoczesnego lub tradycyjnego wyglądu. Są montowane na tzw. zakładkę, czyli górna deska zachodzi na dolną. Drugą możliwością jest tynk elewacyjny. Na rynku znajdziemy tynk akrylowy, który jest odporny na deszcz z kolei jest mniej wrażliwy na słońce i mróz. Tynk silikonowy, który jest odporny na deszcz i słońce. Tynk silikatowy, który w równym średnim stopniu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę, słońce i zabrudzenia, a także mineralny, który jest odporny na słońce i niskie temperatury, ale mniej odporny na deszcz i uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz także: https://ownetrzach.pl/jak-korzystac-z-szalunkow-sciennych-na-budowie/

O czym pamiętać wykonując elewacje domu?

Na każdym etapie prac trzeba uważać, aby nie popełnić błędów, które później mogą w najlepszym przypadku przedłużyć nasze prace wykończeniowe. Dlatego przygotujmy się odpowiednio do tego przedsięwzięcia. W jaki sposób? Przede wszystkim zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i zaopatrzmy się w profesjonalne rusztowanie. W przypadku, kiedy decydujemy się wyłącznie na odnawianie elewacji własnego domu, nie jest konieczne kupowanie takiego sprzętu, najlepiej wypożyczyć go lub kupić rusztowania używane. Zaplanujmy też czas, kiedy wykonamy elewacje — optymalny jest okres od maja do czerwca, ponieważ temperatury nie są jeszcze zbyt wysokie, a z drugiej strony wilgotność powietrza ułatwia tynkowi odpowiednie twardnienie. W przypadku tynkowania na mokro prace należy skończyć, zanim temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Musimy również odpowiednio przygotować podłoże — ściana powinna być oczyszczona z zanieczyszczeń i gładka, aby zaprawa tynkowa miała zapewnioną odpowiednią przyczepność.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewnianą elewację domu, czy tradycyjne tynkowanie ścian, pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie podczas wykonywania prac zwłaszcza na wysokości. Zaopatrzymy się w profesjonalne rusztowania umożliwiające nam komfortowe wykonywanie poszczególnych czynności. Szeroki wybór rusztowań i możliwości ich wypożyczenia oferuje nam https://szalbud.pl/.