Szalunki ścienne to współcześnie niezbędny element zaplecza sprzętowego z którego korzystają nowoczesne firmy budowlane. Jak działają i w jaki sposób służą do wznoszenia konstrukcji? Podpowiadamy.
Czym są szalunki ścienne?
Szalunki ścienne przydają się zarówno przy skomplikowanych konstrukcjach, jak i na tych nieco mniejszych budowach. Są to specjalnie zaprojektowane elementy do których wlewa się mieszankę betonową. Następnie po określonym czasie, a więc gdy beton stwardnieje, następuje ich demontaż. Są one wykonane z różnego typu materiałów. Od bardzo dawna szalunki produkowało się wyłącznie z drewna, ale dzisiejsze technologie pozwoliły na wykorzystanie również innych, lekkich stopów, między innymi aluminium. Jednakże w przypadku dużo większych budowli zalecane jest stosowanie ciężkich, stalowych elementów oraz korzystanie z dźwigów przy ich montażu.
Zobacz także: https://decoline.pl/rusztowanie-na-budowie-i-jego-zastosowanie/
Jak korzystać z szalunków ściennych?
Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie szalunków ściennych należy na początek określić ich rozmiar. W zależności od materiału z jakiego są wykonane oraz rozmiarów może być konieczność skorzystania z dźwigu, aby umieścić je w wyznaczonym przez projektanta miejscu, czyli tam gdzie ma powstać ściana. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z kilku mniejszych szalunków i połączyć je stawiając obok siebie. W takim przypadku potrzebne jest oczywiście właściwe ich skonfigurowanie oraz połączenie za pomocą często spotykanego rozwiązania w postaci zamków. Jest to opcja oszczędzająca czas, tym bardziej, że może ją obsługiwać tylko jedna osoba. Jeśli natomiast korzystamy z alternatywnych, tańszych lub tradycyjnych rozwiązań łączących to należy upewnić się, że spoiwa są wystarczająco wytrzymałe, aby poradzić sobie z naprężeniami, które powstaną po zalaniu elementów mieszanką betonową. Po uformowaniu się betonu następuje demontaż w podobnie prosty sposób jak było to w przypadku montażu.
Kiedy warto wypożyczyć szalunki ścienne?
Warto zauważyć, że szalunki ścienne to element konstrukcyjny, który używa się tylko na jednym z etapów budowy, a później, już w trakcie wykończeń, staje się to nieprzydatne. Jeśli więc ktoś planuje niewielką budowę to najczęściej bardziej opłacalną kwestią jest wynajem niż kupno. To ekonomiczna opcja, która nie rodzi dużych kosztów nawet w przypadku nieco większych projektów. To także świetny pomysł w przypadku jeśli planujemy mały remont i chcemy po prostu dobudować dodatkową ścianę. Przykładem przedsiębiorstwa, które zajmuje się zarówno dystrybucją, jak i wynajmem takich elementów konstrukcyjnych jest https://szalbud.pl/.
1 Comment