Szkolenie BHP e-learning – czy warto?

szkolenie online

szkolenie online

Okres pandemiczny przyśpieszył wiele procesów. Ma to szereg korzyści, takich jak np. większe zadowolenie pracowników, mniejsze zanieczyszczenie środowiska oraz możliwość zatrudniania kandydatów z innych miejscowości. Jak przedstawia się sytuacja w przypadku internetowych szkoleń? Czy są one tak samo skuteczne?

Szkolenie BHP wstępne i okresowe – czyja to odpowiedzialność?

Szkolenie BHP e-learningowe są alternatywą dla kursów stacjonarnych. Pracodawcy powinni je rozważyć, jako że to na nich ciąży obowiązek i odpowiedzialność za przeszkolenie swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Takie kursy gwarantują również większą świadomość ryzyka związanego z wykonywanymi obowiązkami wśród pracujących.

Czy pracodawca może przeprowadzić szkolenia z zakresu BHP samemu? Tak, ale pod warunkiem, że:

  • nie zatrudnia więcej niż 50 pracowników;
  • jego działalność kwalifikuje się maksymalnie do trzeciej grupy ryzyka;
  • ukończył specjalne szkolenie.

Te warunki powodują, że często bardziej opłacalne jest zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej – zarówno w przypadku kursów wstępnych, jak i okresowych. Zlekceważenie obowiązku szkolenia przez osobę zatrudniającą może skończyć się otrzymaniem kary finansowej w wysokości 1-50 tys. zł.

Szkolenie BHP przez internet – oszczędność czasowa

Kursy online pozwalają na oszczędność czasową. Na przykład szkolenie bhp przez internet może zostać zorganizowane w późniejszych godzinach, co pozwoli na przyswojenie większej ilości wiedzy.

Nie wspominając o tym, jak czasochłonne pod względem dojazdu potrafią być szkolenia w zakresie BHP. W Krakowie, czy w Warszawie komunikacja miejska jest sprawna i można szybko dostać się z jednego punktu miasta do drugiego – w mniejszych miastach niekoniecznie.

Onboarding nowego pracownika może odbyć się całości zdalnie, dzięki czemu nie zaburzy to harmonii w firmie i nie rozproszy pozostałych pracujących. Każde szkolenie kończy się testem weryfikującym zdobycie nowych kwalifikacji.