Okres pandemiczny przyśpieszył wiele procesów. Ma to szereg korzyści, takich jak np. większe zadowolenie pracowników, mniejsze zanieczyszczenie środowiska oraz możliwość zatrudniania kandydatów z innych miejscowości. Jak przedstawia się sytuacja w przypadku internetowych szkoleń? Czy są one tak samo skuteczne?
Szkolenie BHP wstępne i okresowe – czyja to odpowiedzialność?
Szkolenie BHP e-learningowe są alternatywą dla kursów stacjonarnych. Pracodawcy powinni je rozważyć, jako że to na nich ciąży obowiązek i odpowiedzialność za przeszkolenie swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Takie kursy gwarantują również większą świadomość ryzyka związanego z wykonywanymi obowiązkami wśród pracujących.
Czy pracodawca może przeprowadzić szkolenia z zakresu BHP samemu? Tak, ale pod warunkiem, że:
- nie zatrudnia więcej niż 50 pracowników;
- jego działalność kwalifikuje się maksymalnie do trzeciej grupy ryzyka;
- ukończył specjalne szkolenie.
Te warunki powodują, że często bardziej opłacalne jest zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej – zarówno w przypadku kursów wstępnych, jak i okresowych. Zlekceważenie obowiązku szkolenia przez osobę zatrudniającą może skończyć się otrzymaniem kary finansowej w wysokości 1-50 tys. zł.
Szkolenie BHP przez internet – oszczędność czasowa
Kursy online pozwalają na oszczędność czasową. Na przykład szkolenie bhp przez internet może zostać zorganizowane w późniejszych godzinach, co pozwoli na przyswojenie większej ilości wiedzy.
Nie wspominając o tym, jak czasochłonne pod względem dojazdu potrafią być szkolenia w zakresie BHP. W Krakowie, czy w Warszawie komunikacja miejska jest sprawna i można szybko dostać się z jednego punktu miasta do drugiego – w mniejszych miastach niekoniecznie.
Onboarding nowego pracownika może odbyć się całości zdalnie, dzięki czemu nie zaburzy to harmonii w firmie i nie rozproszy pozostałych pracujących. Każde szkolenie kończy się testem weryfikującym zdobycie nowych kwalifikacji.