Szukamy pracy – jak to robić skutecznie?

poszukiwania pracyDzisiejszy rynek pracy stoi otworem dla wszystkich kandydatów. Bezrobocie jest stosunkowo niskie w porównaniu z innymi latami. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem specjalistów na rynku. Wykwalifikowani pracownicy nie mają żadnego problemu z poszukiwaniem pracy. Jak jednak poszukać skutecznie pracy marzeń?

CV, list motywacyjny i rozmowa

Napisanie odpowiedniego CV to już połowa sukcesu. Musimy pamiętać, że przygotowując ten dokument, nie liczy się każdy kurs. Jedynie te, które powiązane są w jakiś sposób ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy.

Czasem pracodawcy oprócz CV wymagają od kandydatów na stanowisko listu motywacyjnego. Warto przyłożyć się do jego napisania, a jeśli nie jesteśmy pewni, czy list jest dobrze zredagowany, możemy pokazać go wcześniej komuś zaufanemu. Jeżeli osoba taka przeczyta nasz list, będzie mogła wyłapać ewentualne błędy i niedopowiedzenia w nim zawarte.

Gdy potencjalnemu pracodawcy spodoba się nasza aplikacja, zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. To od niej zależy nasza przyszłość w danej firmie. Dlatego, jeżeli zależy nam na tej pracy, musimy przygotować się do rozmowy.

Warto przed rozmową kwalifikacyjną poczytać o firmie, w której chcielibyśmy współpracować. Znajomość takich szczegółów jak cel firmy, podstawowe wartości sprawi, że nasz przyszły pracodawca będzie mógł dostrzec nasze zaangażowanie.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej mogą nas także zapytać o to, ile chcielibyśmy zarabiać. To trudne pytanie i nie zawsze wiemy, jak na nie odpowiedzieć. Warto wcześniej zbadać rynek i sprawdzić, ile zarabiają pracownicy na takim stanowisku. Wtedy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możemy podać szerszy zakres, tak zwane “widełki”.

Podnoszenie kwalifikacji

Szukając pracy, często musimy się przekwalifikować. W takim przypadku warto sprawdzić, jakich pracowników poszukują pracodawcy na danym rynku pracy. Na przykład w artykule: https://epoznan.pl/news-news-120638-jak_znalezc_nowa_prace_w_poznaniu_kogo_szukaja_pracodawcy, który ukazał się na portalu epoznan.pl, z łatwością możemy przeczytać jakich zawodów szukają pracodawcy w Wielkopolsce.

Nie tylko w Poznaniu, ale praktycznie w całej Polsce brakuje zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych jak i pracowników z wykształceniem wyższym. Mając fach w ręku, mamy zagwarantowaną pracę. Dotyczy to stolarzy, cieśli, budowlańców oraz innych specjalistów.

Jeżeli szukamy pracy biurowej, to z pewnością znajdziemy ją w szeroko pojętej branży IT, Poszukiwanymi pracownikami są także osoby ubiegające się o stanowisko kierownicze, a także pracownicy służby zdrowia. W Wielkopolsce brakuje także listonoszy, kurierów i dobrych mechaników samochodowych.

Chcąc awansować, musimy się dokształcać. Całe szczęście pracodawcy coraz częściej wychodzą nam naprzeciw i proponują wewnętrzne szkolenia, bądź wysyłają swoich pracowników na szkolenia podnoszące ich kompetencje.

Szukać warto w różnych miejscach. Na portalach ogłoszeniowych, w Urzędzie Pracy, a także przejść się do firmy, w której chcielibyśmy pracować i zostawić w niej swoją aplikację. Może okazać się, że akurat szukają kogoś takiego jak my.

Dodaj komentarz