Trądzik młodzieńczy – jak sobie z nim radzić?

pielegnacja twarzy

pielegnacja twarzyTrądzik młodzieńczy różni się od pospolitego tym, że występuje u osób w wieku dojrzewania. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Niechciane wypryski pojawiają się na skórze wielu nastolatków, a w dużej mierze atakują one twarz. Mogą mieć postać zamkniętą bądź otwartą. Przekształcone przez bakterie w stany zapalne zwykle rozprzestrzeniają się po całym ciele. Jak więc sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Trądzik młodzieńczy i przyczyny jego powstawania

Powstawanie tego typu trądziku wynika głównie ze zmian hormonalnych, zachodzących w młodych organizmach. Wzrasta wtedy poziom androgenów we krwi, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za właściwą pracę gruczołów łojowych. Pojawiają się wtedy wykwity w postaci trądziku. Kolejną przyczyną może być nadmierne namnażanie się bakterii w obrębie gruczołów łojowych i ich rogowacenie się.

Trądzik w wieku dojrzewania pojawia się także u wielu młodych dziewczynek zwłaszcza przed miesiączką. Ma to związek ze zwiększonym poziomem estrogenu. Dodatkowo negatywnie działa nadmierny stres, który dodatkowo zaburza gospodarkę hormonalną. Dieta bogata w cukier oraz jedzenie typu fast food również blokuje ujście gruczołów łojowych. Wiąże się to z powstawaniem przebarwień, które mogą być wstydliwym problemem.

Typologia trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy nie jest jednorodnym typem choroby. Można go podzielić na kilka typów klinicznych. Pierwsza z nich to forma zaskórnikowa. Charakteryzuje się obecnością jedynie wyprysków, które nie wykazują oznak stanów zapalnych. To najłagodniejsza odmiana tej przypadłości. Z kolei trądzik guzkowo-cystowy przyjmuje postać cyst wypełnionych ropą. Najprościej jest jednak rozpoznać zmiany grudkowo-krostkowe. Potocznie nazywane są pryszczami.

Najtrudniejsza do wyleczenia forma to trądzik piorunujący. Najczęściej występuje u chłopców w wieku okołopokwitaniowym. Masywne objawy martwicze łączą się wtedy z dolegliwościami układu kostno-stawowego. Wymagane są wtedy dodatkowe badania laboratoryjne. Przy każdym typie tego schorzenia warto jest jednak skonsultować się z dermatologiem. Tylko specjalista jest w stanie dokładnie określić rodzaj i poziom konkretnej przypadłości.

Leczenie trądziku młodzieńczego

Po konsultacji z dermatologiem leczenie dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zmiany zaskórnikowe wymagają stosowania preparatów zewnętrznych. Jeżeli na skórze pojawiają się grudki oraz krostki, konieczne będzie wdrożenie miejscowych oraz ogólnych antybiotyków. W leczeniu trądziku stosuje się różnego rodzaju preparaty z kwasem mlekowym czy salicylowym, a także maści i kremy. Zawierają w sobie witaminę A, która wpływa na uregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Warta uwagi jest również nasza dieta. Zaleca się unikanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia, a także dużej zawartości cukru oraz tłuszczu. Pokarmy bogate w warzywa, owoce i zawarty w nich błonnik może skutecznie pomóc w zwalczaniu objawów trądziku. W niektórych przypadkach stosowana jest również terapia kwasami.