Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, dotykającą ludzi o jasnej karnacji skóry. Objawem choroby są pojawiające się na twarzy: zaczerwienienia, krostki i grudki. Choroba może mieć wiele przyczyn, dlatego ich określenie jest bardzo ważne w leczeniu. Musi być ono dostosowane zarówno do objawów choroby, jej stadium, jak i głównej przyczyny. Najczęściej leczenie jest prowadzone wielotorowo.
Jak leczyć trądzik różowaty miejscowo?
Na zmienione chorobowo miejsca na twarzy należy nakładać maści i kremy zawierające ustalony przez lekarza antybiotyk. Oprócz tego stosuje się też kremy z pochodnymi witaminy A, ograniczającymi pracę gruczołów łojowych. W leczeniu miejscowym trądziku różowatego ważna jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy, począwszy od jej mycia niechlorowaną letnią wodą. Kosmetyki, które się stosuje mają działać nawilżająco, przeciwzapalnie i nie powinny zawierać składników drażniących takich jak alkohol czy środki zapachowe. Najlepiej jest w tym czasie stosować kremy z bardzo wysokim filtrem UV. W leczeniu miejscowym można też stosować sposoby domowe, które okazują się być równie skuteczne. Do dezynfekcji skóry twarzy można wykorzystać tonik z octu jabłkowego. Działanie przeciwzapalne mają okłady z naparu z rumianku, zielonej herbaty, soku z aloesu czy wyciągu z lukrecji. Podobne działanie wymagające lekkiego wmasowywania wykazuje miód naturalny czy olejek lawendowy. Płatki owsiane, a także aloes i kurkuma w postaci maseczek działają przeciwzapalnie.
Zobacz: Ranking kosmetyków na trądzik różowaty
Trądzik różowaty – jak leczyć farmakologicznie?
Najczęściej w tym celu stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, głównie antybiotyki przyjmowane drogą doustną. Leczenie przebiega pod kontrolą lekarza, zaś przyjmowanie antybiotyków nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Pochodne witaminy A mogą być przyjmowane doustnie i też wykazują działanie przeciwzapalne.
Podsumowanie
W niektórych postaciach trądziku różowatego skuteczna jest metoda chirurgiczna i terapia laserowa zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Każde leczenie trądziku różowatego musi być wspomagane odpowiednim zachowaniem chorego, który powinien unikać silnego światła słonecznego,stresu, gorących kąpieli, oraz ostrych przypraw i gorących potraw. Leczenie jest długotrwałe i musi być systematyczne, aby było skuteczne.
Leave a Reply