Wiercenie studni – jaki sprzęt wykorzystuje się do tego celu?

odwierty

odwierty

Wiercenie studni głębinowej to skomplikowany proces, który musi przebiegać według ściśle określonych zasad. Przed wykonaniem odwiertu należy wyznaczyć miejsce, w którym znajdują się wody głębinowe. W jaki sposób przebiega wiercenie studni i jakie metody najczęściej się wykorzystuje? Podpowiadamy.

Jak powstaje studnia?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Nie może być ono przypadkowe – ustalane jest z wykorzystaniem map hydrogeologicznych, które pozwalają stwierdzić, gdzie występują wody głębinowe. Po wyborze dogodnego punktu można przejść do wykonywania odwiertu. Po jego skończeniu montowane są specjalne rury, których zadaniem jest ochranianie studni przed różnego rodzaju zewnętrznymi zanieczyszczeniami.

Następnie otwór jest pogłębiany aż do przebicia warstwy wodonośnej. Do tego procesu wykorzystywana jest specjalna wiertnica. Kolejnym krokiem jest stworzenie zabudowy kolumny eksploracyjnej z pomocą rur studziennych PVC. Na koniec pozostaje uszczelnić cały system. Gotową instalację przyłącza się do budynku. Osoby z Poznania i okolic, które zainteresowane są usługą wiercenia studni, zachęcamy do sprawdzenia linku wiercenie studni w Poznaniu.

Metody wiercenia studni

Bardzo często wiercenie studni odbywa się metodą płuczkową. Tym, co ją charakteryzuje, jest sposób usuwania zwiercin. Zadaniem płuczki wiertniczej jest chłodzenie świdra i oczyszczanie go ze zwiercin. Dodatkowo odpowiada także smarowanie przewodu wiertniczego. Ma to za zadanie chronić dno studni przed upadającym urobkiem. Zaletą tej metody jest oszczędność czasu, ponieważ oczyszczanie odbywa się podczas pracy wiertła.

Drugim sposobem jest metoda udarowo-obrotowa. Jest ona najczęściej wykorzystywana w przypadku twardych powierzchni. Polega ona na połączeniu młotów wiertniczych z wiertnicami hydraulicznymi, co pozwala na łączenie obrotów z udarami. W tej metodzie zwierciny nie są od razu wynoszone na powierzchnię. Warto wiedzieć, że jest ona droższa od metody płuczkowej. Osoby zainteresowane wierceniem studni lub montażem pomp głębinowych zachęcamy do kliknięcia frazy pompy głębinowe w Poznaniu.