Wycinarki laserowe fiber stosowane są m.in. do cięcia stali węglowej i nierdzewnej. Przy ich użyciu obrabiane są stalowe rury, profile oraz blachy, ale także bardziej złożone elementy konstrukcyjne. Ze względu na swoje liczne zalety są używane w wielu gałęziach przemysłu. Stosowane są też do realizacji zleceń artystycznych. Jak działają wycinarki laserowe i dlaczego warto je stosować?
Jak działają wycinarki laserowe?
Laser światłowodowy wykorzystywany w nowoczesnych wycinarkach laserowych fiber wykorzystuje do cięcia trzywarstwowe aktywne włókno optyczne wzmocnione pierwiastkami takimi jak neodym i erb. Maszyny fiber oferują wiązkę lasera o wysokiej stabilności, która tworzy wąską ścieżkę palenia. Dzięki skupionej strefie wpływu energii cieplnej oraz bezstykowej obróbce zapewnia wysoką precyzję cięcia i niskie straty materiałów. Mający wysoką gęstość strumień, błyskawicznie podnosi temperaturę materiału, czego skutkiem jest jego stopienie i odparowanie.
Jakie są zalety stosowania wycinarek laserowych do stali?
Do najważniejszych zalet wycinarek laserowych wykorzystujących technologię laserów światłowodowych należą:
- wysoka precyzja i dokładność cięcia,
- możliwość wycinania nawet skomplikowanych kształtów i elementów,
- ekonomiczność związana z zerowymi stratami materiału,
- brak konieczności wykonywania dalszej obróbki,
- możliwość zastosowania do cięcia różnych materiałów,
- wysoka prędkość cięcia,
- niskie koszty eksploatacji wycinarek laserowych,
- wysoka powtarzalność produkowanych elementów.
Szeroki wybór nowoczesnych wycinarek laserowych producentów Senfeng i Raycus oferuje np. firma Maszyny Polskie z Torunia.
W jakich gałęziach przemysłu stosuje się laserowe cięcie stali?
Laserowe cięcie stali cieszy się dużą popularnością w przemyśle motoryzacyjnym, w którym stosowane jest do cięcia elementów podwozia i nadwozia. W branży budowlanej wykorzystywane jest do produkcji elementów konstrukcyjnych i wsporników. Laser fiber stosowany jest do obróbki elementów maszyn i silników w przemyśle stoczniowym, rolniczym, lotniczym, morskim, wydobywczym, maszynowym, obronnym i paliwowo-energetycznym. Przy jego użyci powstają też stalowe konstrukcje wagonów w przemyśle elektromaszynowym, a także elementy systemów wentylacyjnych oraz części regałów magazynowych.