Prawidłowe oświetlenie akwarium wpływa na poprawny rozwój ryb i roślin w naszym zbiorniku – światło jest niezbędne w procesie fotosyntezy. Istnieje prosta zasada – oświetlenie w akwarium musi być maksymalnie zbliżone do takich warunków, jakie panują w środowisku naturalnym. Coraz popularniejszym typem akwarystycznego oświetlenia są lampy oparte na technologii LED. Jakie mają zalety?
Rodzaje akwarystycznego oświetlenia LED
Lampy LED do akwarium dobiera się na podstawie wielu parametrów. Najważniejsze jest oczywiście światło emitowane przez diody LED w lampie, ale ważne są też inne kryteria. Jednym z nich jest sposób montażu lampy, który musi być dobrany indywidualnie do każdego zbiornika.
Oświetlenie LED może być mocowane w pokrywie akwarystycznej, a jeśli mamy akwarium bez pokrywy to na specjalnych uchwytach lub zwieszakach nad otwartym zbiornikiem. Lampy LED mogą bazować na zwykłych ledowych świetlówkach T5 i T8, ale mogą też przybrać postać belek, modułów aż po gotowe oprawy. Wybór jest już bardzo duży.
– Akwaryści zazwyczaj decydują się na zakup gotowych lamp LED. Trudno jednak trafić w idealny wybór na starcie, bo oferta jest coraz bogatsza, a każde akwarium inne – mówi nasz ekspert, Aleksander Warwocki właściciel sklepu AQUA-LIGHT.pl – Jeśli dopiero startujemy z ledowym oświetleniem w naszym zbiorniku to polecam uniwersalne lampy LED pasujące specyfiką do danego akwarium – takie które jednocześnie wspomagają wzrost roślin i dają przyjemność z obserwacji toczącego się tam życia. – dodaje nasz rozmówca.
Dopiero po dłuższej obserwacji możemy dobrać idealne oświetlenie. Nie ma uniwersalnego przepisu dla każdego zbiornika.
Zalety oświetlenia LED w akwarium
Przy dzisiejszym szybkim rozwoju technologii LED w akwarystyce właściciele akwariów mogą bez wahania sięgnąć po oświetlenie LED. Bogaty wybór lamp powoduje, że znalezienie rozwiązania odpowiedniego dla konkretnego typu obsady jest już dość proste.
Oświetlenie LED ma wiele zalet.
Światło ledowe jest bardziej skupione – ukierunkowane w dół. Dzięki temu wydaje się nam jaśniejsze niż z tradycyjnych świetlówek. Poza tym nie „ucieka” do góry, a oświetla wybrane przez nas powierzchnie.
Lampy nie nagrzewają się aż tak bardzo jak tradycyjne świetlówki, a ma to również wpływ na temperaturę wody w akwarium.
Wyróżniają się wieloletnią żywotnością. Jeśli zaczną tracić swoją moc, nie gaśnie od razu cała lampa, tylko stopniowo wyłączają się poszczególne diody – daje to akwaryście czas na reakcję w wymianie oświetlenia.
Oświetlenie LED gwarantuje niższe rachunki za prąd. Choć owe lampy są same w sobie droższe niż tradycyjne oświetlenie to koszt zakupu szybko się zwraca.
Warto wspomnieć także o aspektach estetycznych oświetlenia LED, bo przy odpowiednim doborze barwy światła zapewniają piękne efekty wizualne. Można bezproblemowo regulować ich natężenie, symulować dzień i noc, porę roku czy zjawiska atmosferyczne, a także w pełni dopasować do ubarwienia ryb i roślin czy pojemności zbiornika.
W rezultacie otrzymamy pięknie oświetlone akwarium.