Najważniejsze zalety systemów kominowych

systemy kominowe

systemy kominowe

Systemy kominowe zbudowane są ze stalowych elementów, które muszą być przystosowane do działania w bardzo trudnych warunkach. Odpowiedni dobór materiałów i właściwa konstrukcja gwarantują utrzymanie ciągu. Wykorzystane tworzywa powinny być ognioodporne i kwasoodporne — z uwagi na wysokie temperatury i powstawanie agresywnych skroplin w procesie spalania. Jakie największe zalety mają systemy kominowe? Odpowiadamy.

Łatwość montażu systemów kominowych

System kominowy to fabrycznie stworzony zestaw elementów. Jest montowany z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych półproduktów, dzięki czemu montaż przebiega sprawnie. Cała konstrukcja powstaje znacznie szybciej, niż np. w przypadku klasycznych kominów ceramicznych.

Do utworzenia systemu kominowego stosuje się m.in. kształtki (trójniki, wyczystki, kolanka), proste elementy rurowe, akcesoria mocujące, a także zakończenie komina w postaci przejść dachowych, daszków i ustników.

Szczelność systemów kominowych

Systemy kominowe charakteryzują się bardzo dużą szczelnością. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Brak ciągłości w przewodzie kominowym skutkuje wystąpieniem nieprawidłowego ciągu. W konsekwencji powstaje podciśnienie, które uniemożliwia prawidłowy transport spalin na zewnątrz budynku.

Może to być przyczyną np. przedostania się szkodliwych związków chemicznych i gazów do pomieszczeń. To z kolei prowadzi do dużego zagrożenia życia czy zdrowia mieszkańców.

Trwałość systemów kominowych

Do tworzenia elementów systemów kominowych wykorzystuje się stal nierdzewną. Jest to niezwykle trwały i wytrzymały materiał. Zachowuje trwałość w wysokiej temperaturze i nie ulega korozji. Kominy stalowe tworzy się przeważnie ze stali austenitycznej lub stali ferrytycznej. To tworzywo cechuje się kwasoodpornością i świetną izolacją.

Warto zwrócić uwagę również na cenę systemów kominowych. Nie dość, że są łatwiejsze w transporcie i montażu, to dodatkowo kosztują mniej niż standardowe konstrukcje ceramiczne. Takie gotowe zestawy można kupić w wielu punktach, np. w sklepie Tanie Kominy. Skorzystanie z oferty sprawdzonego dostawcy to najlepszy sposób na efektywny i wytrzymały system kominowy. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji wszystkich elementów, by przedłużyć ich żywotność.